Németország;kibertámadás;orosz hackerek;

Képünk illusztráció

- Most Berlin vádolta meg Moszkvát kibertámadások elrendelésével

Nagy-Britannia és Hollandia után Németország kormánya is kibertámadásokkal vádolja az orosz vezetést. Steffen Seibert német kormányszóvivő pénteki nyilatkozata szerint csaknem teljesen biztos, hogy Moszkva megbízásából indultak a hazája ellen az utóbbi években intézett informatikai támadások.

Steffen Seibert tájékoztatóján elmondta, hogy a szövetségi kormány információi alapján "a bizonyossággal határos valószínűséggel" az orosz katonai hírszerzés (GRU) áll az ATP28 elnevezésű orosz hackercsoport német célpontok ellen kivitelezett műveletei mögött - írja az MTI.

Ezt a csoportot korábban Nagy-Britannia is egyértelműen összefüggésbe hozta a GRU-val. És, mint a kormányszóvivő fogalmazott, a német kormány teljes mértékben hitelesnek tartja a brit és a holland hatóságok megállapításait.

A német kormány a lehető legélesebben elítéli a nemzetközi szervezetek és Németország szövetségesei ellen intézett kibertámadásokat, és felszólítja Oroszországot, hogy hagyjon fel az ilyen cselekményekkel - mondta Steffen Seibert.

Korábbi német hivatalos közlések szerint az ATP28 lehet a felelős a szövetségi parlament (Bundestag) informatikai rendszere ellen 2015-ben intézett támadásért, és a szövetségi államigazgatás különlegesen védett rendszere, az úgynevezett Berlin-Bonn kormányzati gerinchálózat (IVBB) ellen végzett műveletért, amelyet tavaly év végén észleltek. Utóbbi során a támadók kártékony szoftvert helyeztek el a rendszerben, és adatokat is szereztek. Céljuk a külügyminisztérium és a védelmi minisztérium lehetett.

Theresa May brit és Mark Rutte holland miniszterelnök csütörtökön közölte, hogy fény derült a GRU "elfogadhatatlan kibertevékenységére", az orosz hírszerző szolgálat világszerte célkeresztjébe vett különböző intézményeket, köztük a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezetet (OPCW).

Hangsúlyozták, hogy a moszkvai vezetés irányítása alatt működő szolgálat figyelmen kívül hagyja a globális értékeket és azokat a szabályokat, amelyek mindenki számára biztonságot teremtenek. Moszkva tagadta, hogy efféle kártékony és ellenséges, titkosan végrehajtott műveletekhez lenne köze.

Egy héttel a pusztító cunami után Celebeszen egyre kevesebb az esély arra, hogy túlélőket találnak. Közegészségügyi okok miatt hamarosan leállítják a keresést.