Akár 2000 milliárd forintnyi EU-forrást is visszatarthatnak vagy véglegesen elvonhatnak Magyarországtól 2020-ig derül ki a 24.hu összefoglalójából.
A cikk emlékeztet rá, több számítás és verzió is létezik, hogy miért és pontosan mennyit bukhatunk a korrupciógyanús hazai közbeszerzési ügyek és a magyar diplomáciai fellépés hatására: A G7.hu 500 milliárd forint támogatásmegvonásról írt egy kormányzati jelentésre hivatkozva, Jávor Benedek, a Párbeszéd európai parlamenti képviselője 1000 milliárdos nagyságrendű pénzvisszatartásról blogolt.
Nagy összegek ezek ahhoz képest, hogy a 2014 és 2020 közötti uniós ciklusban az operatív programokban összesen durván 9500 milliárd forint támogatást oszthat el Magyarország. Ráadásul a 24.hu brüsszeli forrása szerint ezeknél is több pénzről van szó.
A százmilliárdos büntetés tetejébe a rendszerszintű hibák miatt ugyancsak pénzügyi korrekciót kért, ami ennél is több lehet
Az ellenőrző rendszer hármas osztályzata miatt az Európai Bizottság akár fel is függesztheti az összes operatív program támogatásának folyósítását, mondhatná, hogy nem megbízható rendszeren futottak át a nyertes projektek, és ezeket nem zsírozza az uniós polgárok adójával.
Az összes operatív program blokkolása, azaz a horizontális felfüggesztés azt jelentené, hogy
A portál brüsszeli forrásból úgy tudja, az Európai Bizottságnak nem célja a teljes felfüggesztés. Valahogy így sejti a magyar apparátus is, a jelentésben legalábbis az IKOP (azaz az infrastruktúrafejlesztésre szolgáló operatív program) és a KEHOP (a környezeti és energia operatív program) felfüggesztésével számol legvalószínűbb forgatókönyvként.
Azzal, hogy az idén 0,6 milliárd, jövőre 0,65 milliárd euró, vagyis összesen nagyjából 400 milliárd forint válna elérhetetlenné. A hiányzó összegeket hazai forrásból kellene kigazdálkodni a már megkezdett beruházásoknál – vagy hitelt kell felvenni hozzájuk, ami viszont az államadósságot növeli.