adó;USA;

- A család az első

A Trump famíliában legalábbis ez lehetett a cselekedetek legfőbb mozgató rugója a New York Times értesülései szerint, amelyek arról szólnak, hogy Donald Trump családja több százmillió – ha pontosak a számítások, konkrétan 413 millió - dollárhoz jutott az 1990-es években, adóelkerülés révén. 

A lap úgy tudja: Trump segített ingatlanvállalkozó szüleinek a tényleges vagyonuk eltitkolásában, több fantomcég létrehozásával és más trükkökkel, például azzal, hogy meglévő ingatlanjaik értékét irreálisan alacsonyra becsülték. Az elnök ügyvédje természetesen hamisnak mondja a New York Times vádjait, és hát valóban nem mindig könnyű elhatárolni egymástól az adócsalást és az adóoptimalizálás legális formáit. Például azt, hogy amikor a kis Trump temérdek pénzt kapott a szüleitől, akkor nem kellett adót fizetnie a nagy értékű ajándék után, hanem a papa alkalmazta őt tanácsadóként, és nagyvonalúan állapította meg a díjazást. 

Az amerikai társadalom bizonyos vonatkozásokban kísértetiesen hasonlít a magyarra. Itthon a lakosság jelentős részét teljesen hidegen hagyják például a Mészáros-birodalom csodálatos gazdagodásának egymást követő hírei. Amerikában pedig bármennyire sokan tartják sarlatánnak és közveszélyesnek Trumpot a politika világában, üzletemberi előéletének különböző sötét bugyraiba belepillantva mégsem hördül fel egy emberként a közvélemény. Pedig az Egyesült Államokban a rettegett adóhivatal tiszteletének régi hagyománya van, és Al Caponét is csak adóbűntett címén sikerült bevarrni annak idején.

Ügyes – mondja a hírfogyasztó a Tisza és a Hudson partján. De ez rávilágít arra is, milyen lesz az a szép új világ, amikor majd mindenütt elzavarják a gaz globalistákat, és a szuverenitásukra büszke nemzetállamokat nem kötik többé mindenkire érvényes szabályok. A család az első.