Végre a brit miniszterelnök asszony mellé szegődött a szerencse. A Konzervatív Párt éves nagy kongresszusát lezáró felszólalását köhögés és más zavaró tényezők nélkül mondta végig. Hacsak korábbi külügyminisztere, Boris Johnson előző napi, 1400 tory aktivista és lemondott vagy elcsapott miniszter jelenlétében elhangzott szónoklatát nem nevezzük figyelemelterelésnek. A May-nél összehasonlíthatatlanul élvezetesebb orátor „megalázónak” nevezte a kormányfő kilépési koncepcióját. „Bátor” és kemény Brexit mellett tette le a voksot, melynek gerincét szabadkereskedelmi megegyezések és az EU-val való verseny képeznék. A kormányfő önbizalmát az a szerda reggeli hír is sérthette, hogy James Duddridge képviselő hivatalos levélben szólított fel bizalmatlansági szavazásra ellene. Ha vagy amikor összegyűlik a szükséges 48 beadvány az illetékes 1922-es Bizottságnál, le kell folytatni a voksot.
Nemrégiben tett afrikai körutazása során nagy nemzetközi visszhangot kapott törzsi táncmozdulataira vonzó öniróniával utalva a kereken 62 éves Theresa May az ABBA együttes Dancing Queen (Táncoló királynő) című dalára kezdte meg beszédét. Az Unióval folytatott tárgyalásokat természetesen nem hagyhatta említés nélkül, hiszen egy hét múlva kapja meg az Európai Bizottságtól a chequers-i terv néven elhíresült brit javaslatokról szóló véleményt. Az „Opportunity”, vagyis lehetőség címet viselő beszédben May reményének adott hangot, hogy egy „jó Brexit deal” nyomán, tíz évvel a pénzügyi válság után befejeződhetnek a gazdasági megszorítások és a társadalom végre megpillanthatja az alagút végét. Felszólította a pártot, hogy bizonyítsa be a szavazópolgároknak, „nem csak arra való, hogy eltakarítsa a szemetet, hanem Nagy-Britanniának egy szebb jövő felé terelésére is alkalmas”.
A hat hónap múlva esedékes kilépéssel kapcsolatban a konzervatív vezető „összetartást” sürgetett. Ellenkező esetben, ha mindenki más utat követ, „azt kockáztatjuk, hogy semmiféle Brexitet nem érünk el”. Súlyosan elítélte egy második népszavazás lehetőségét. Olyan megoldást keres, amely a fizikai valóságban létező ír határ elkerülésével egyben tartja az Egyesült Királyságot. Természetesen nem kerülhette el, hogy bírálja az ellenzéki Munkáspártot. A kormányfő bízik abban, hogy a választókat a Munkáspárttal azonosított antiszemita érzelmek éppúgy taszítják, mint a közművek és más meghatározó vállalatok visszaállamosításával, illetve a dolgozóknak juttatott vállalati tulajdoni hányaddal kapcsolatos tervek.
May „közönségcsalogató” kezdeményezései közé tartozott, hogy sorozatban kilencedik évben fagyasztja be a párt az üzemanyagokra kivetett járulékokat. 2028-ra évi 55 ezer ember életét mentheti meg az új, a korai felismerésre irányuló rák-kezelési stratégia. A vasúton közlekedők mizériáját elismerve a jövőben hosszadalmas eljárás helyett automatikusan juthatnak az emberek kártérítéshez. Az egyik legsúlyosabb belpolitikai problémára válaszolva May bejelentette: növekszik az önkormányzatok hitelfelvételi kerete, amit az elengedhetetlenül fontos lakásépítésre fordíthatnak.
Theresa May beszédének meleg fogadtatása alapján úgy tűnik, sikerült újabb időt nyernie a Downing Street 10-ben.