Bioritmus;mellrák;Egészség Hídja Összefogás Egyesület;

- Mellrák ellen: önvizsgálat és szűrés

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja, ilyenkor sok programmal igyekeznek felhívni a figyelmet a az egyik leggyakrabban előforduló női daganattípusra. Hazánkban évente több mint 7500 új esetet diagnosztizálnak, sokan mégsem ismerik a tüneteket, és nem tudják, mit tehetnek, hogy időben észrevegyék a kialakulását.

„A mellrák sajnos nagyon sok nő életét követeli évente, pedig néhány perces önvizsgálattal és rendszeres szűrővizsgálattal időben diagnosztizálható”- mondta dr. Kocsis Judit, a Budai Egészségközpont onkológusa.

Ezzel elkerülhetővé válhatnak az áttétek, és a betegség a legtöbb esetben sikeresen gyógyítható. Ám a nők többsége nem ismeri az önvizsgálat lépéseit, nem jár évente nőgyógyászati vizsgálatra, illetve nem megy el arra a szűrővizsgálatra, amelyre 45 éves kor felett kétévente mindenki név szerint kap meghívót.  

Sokan már csak akkor mennek orvoshoz, amikor egyértelmű tünetek észlelhetők, ezek azonban sokszor már előrehaladott betegséget jeleznek.

„A megelőzés leghatásosabb módszere a szűrővizsgálat, ezért nagyon fontos, hogy szánjunk magunkra havonta és évente egyszer legalább fél órát– mondta dr. Kocsis Judit.

A mellrákra utaló leggyakoribb tünetek:

  • Kitapintható csomó a mellben és a hónaljban

  • Megduzzadt, kemény, pirossá váló mell

  • A mell alakjának változása

  • A mellbimbó váladékozása, viszketése, kipirosodása.

Önvizsgálat

A vizsgálatot célszerű minden hónapban ugyanabban az időszakban, a menstruációs ciklust követő napokban elvégezni.

  • Álljunk a tükör elé, tegyük csípőre a kezünket. Figyeljük meg a mellek formáját, méretét, kontúrját, a mellbimbókat és a bőr változásait.

  • Emeljük fel mindkét kezünket a fejünk fölé, és így is nézzük meg az előbbieket, valamint azt is, hogy a mell körvonala változik-e.

  • Tegyük tarkóra az egyik kezünket, a másik kezünk 3 középső ujjának ujjbegyével, körkörös mozdulatokkal vizsgáljuk át a mellünket. Végezzük el a vizsgálatot álló és fekvő helyzetben, mindkét mellen.

  • Vizsgáljuk át a mellekhez tartozó nyirokrétegeket is a hónaljnál, kulcscsontnál és a szegycsontál is.

  • Végül pedig préseljük össze a mellbimbót, hogy meggyőződjünk arról, nem váladékozik-e.

Amennyiben csomót vagy bármilyen elváltozást észlelünk, azonnal forduljunk szakorvoshoz - mondta dr. Kocsis Judit, a Budai Egészségközpont onkológusa.

„A mellrák a kezdeti stádiumban nem okoz fájdalmat, így sokszor csak célzott röntgenvizsgálattal, mammográfiával, emlőultrahanggal és a hónalj áttekintésével diagnosztizálható. Ezek a vizsgálatok a havi rendszeres önvizsgálat mellett lehetővé teszik, hogy időben felfedezzük és sikerrel gyógyíthassuk a daganatot”- hangsúlyozta az onkológus.

A mammográfia az egyetlen biztos módja a mellrák korai kimutatásának, ezért nagyon fontos, hogy az érintett, 45-65 éves nők eljárjanak az éves szűrésekre - közölte az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület elnöke sajtótájékoztatón. Vass László kiemelte, a szűrések eredményességét jól mutatja, hogy az utóbbi néhány évben 14 százalékkal emelkedett a korai stádiumú, 15 milliméter alatti daganatok észrevételének száma. Az időben észrevett emlőrák pedig gyógyítható, így az már inkább hosszú, mint közvetlenül és súlyosan halálos betegség - tette hozzá.

MTI Fotó: Bruzák Noémi

„Minden nő számít!”

Vasárnap tartották a 2002 óta hagyományos lánchídi sétát, amelyet az Egészség Hídja Összefogás az Egészségért a Mellrák Ellen Egyesület szervezett. Az MTI-hez eljuttatott közleményükben hangsúlyozták: élete során minden 8-9. nő érintett lesz, ezért nagyon fontos a figyelemfelhívás. A séta előtt szabadtéri programokkal, egészségügyi vizsgálatokkal és felvilágosító beszélgetésekkel várták az érdeklődőket. A Magyar Tudományos Akadémia mellrákról szóló konferenciáján a szűrésekről és a rákkutatás helyzetéről, valamint arról lehetett információt kapni, hogyan függ össze a testmozgás és az étrend is az egészséggel.

Frances H. Arnold, George P. Smith és Sir Gregory P. Winter kapták idén a rangos tudományos elismerést, a fehérjekutatás terén elért eredményeikért.