Korai még kijelenteni, hogy az Európai Néppárt (EPP) sorain kívül akarja látni a Fideszt – nyilatkozta az Euronews-nak adott interjújában Alexander Stubb korábbi finn miniszterelnök, aki a jobbközép pártcsalád csúcsjelöltje lenne az Európai Bizottság elnöki tisztségéért folyó versenyben. A politikus előbb újra felvetné az ügyet a Néppárt október 17-ei kongresszusán.
- fogalmazott, leszögezve, hogy számára a szabadság, emberi jogok, a jogállam, az egyenlőség és a tolerancia megkérdőjelezhetetlenek.
Korábban Stubb a Financial Timesnak is interjút adott, melyben arról beszélt, hogy a csúcsjelölti posztért nem is Manfred Webert, a néppárt európai parlamenti frakcióvezetőjét tartja legfőbb politikai ellenfelének, hanem Orbán Viktort. „Nem akarok illiberális demokráciát. Tűréshatárom az olyan viselkedéssel szemben, amilyeneket ebben a rendkívüli időszakban láthatunk Európa több országában, beleértve Magyarországot is, rendkívül alacsony „ - figyelmeztetett. „Szankciókat” ugyanakkor nem említett, csupán itt is azt vetette fel, hogy az EPP találkozóján megvitatná Orbán Viktor kizárását, annak érdekében, hogy megakadályozza a Néppárt lassú jobbra tolódását.
Ahhoz viszont, hogy Alexander Stubb szava többet nyomjon a latba, előbb Manfred Webert is le kell győznie. Ehhez először meg kell nyernie a kereszténydemokrata pártcsalád támogatását, majd vezető jelöltjeként — úgynevezett Spitzenkandidatjaként — megmérkőznie a többi pártszövetség választottjával. Egyelőre csak Weber és Stubb jelentkezett be a néppárti versenybe, amelynek eredményhirdetése november elején lesz az EPP helsinki kongresszusán. A hazai pálya segíthet Stubbnak, de nem lesz elég a győzelemhez. A néppárt széles pártszövetség, amelyben — legalábbis egyelőre — megfér egymással az illiberális Fidesz és a nyíltan liberális skandináv, illetve benelux-pártok. Manfred Webert a párt jobboldalához, míg Alexander Stubbot inkább a baloldalához tartozónak tartják.
Az öt nyelven beszélő, 50 éves Alexander Stubb egy friss lapinterjúban azt mondta, hogy liberális EU-párti jelöltnek tartja magát. Számára az Unió a toleranciát, a szabályok és a demokrácia tiszteletét jelenti. “Felveszem a harcot a populizmussal” — mondta Strasbourgban, ahol bejelentette indulását a jelöltségért.
A politikus jelenleg az Európai Beruházási Bank egyik alelnöke, ahonnan öthetes fizetetlen szabadságra megy, hogy a tagállamok fővárosaiban kampányoljon. Korábban Finnország miniszterelnöke, külügyminisztere és pénzügyminisztere volt, de képviselőként az Európai Parlamentben is politizált.
Az európai pártcsaládok azt szeretnék, ha a vezető jelöltjek közül kerülne ki az Európai Bizottság következő elnöke. A legnagyobb esélye annak van erre, akinek a pártja a legtöbb szavazatot kapja a jövő májusi európai parlamenti választásokon. A jelenlegi előrejelzések szerint ismét az Európai Néppárt kerülhet ki győztesen a megmérettetésből. A tagállami vezetők azonban nem szívesen adnák oda a jelölés jogát a pártcsaládoknak, így egyáltalán nem biztos, hogy valamelyik Spitzenkandidat lesz a befutó.
A francia Michel Barnier, aki jelenleg a Brexit európai uniós főtárgyalója, a napokban kizárta, hogy az EPP vezető jelöltje legyen. De azt nem tette hozzá, hogy az Európai Bizottság elnöke sem akar lenni…