Kisebb botránnyal kezdődhet idén a Magyar Tudomány Ünnepe: az MTA 2003 óta tartja meg rendszeresen a több hetes programsorozatot, 2018-ban azonban már a politika is árnyékot a novemberben startoló rendezvényre. A Qubit tudta meg, hogy két előadás tervét is politikai okokra hivatkozva dobta vissza Barnabás Beáta Mária , MTA főtitkárhelyettese
Az egyik betiltott előadás címe a "Nők és a férfiak szerepe és sikeressége a számítástechnikában nagy adatok alapján" lett volna, ezt a hivatalos indoklás szerint „a társadalmi nemek tematika egyéb vonatkozásai miatt" nem engedi megtartani az MTA vezetése. A másik tervezett előadás címe A közösségi média jogi oldala – itt a betiltás indoklásában mindössze annyi áll, hogy a téma „politikai vonatkozásai miatt" nem lehet megtartani az előadást.
a lap idézi a Barnabás megbízásából elküldött indoklást is:
„Főtitkárhelyettes Asszony megbízásából és hivatkozással a mai napon telefonon megbeszéltekre ezúton is tájékoztatlak, hogy Főtitkárhelyettes Asszony köszönettel megkapta az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományünnepi programtervének a részletes programleírását, melynek alapján A barátság című eseménynek az MTÜ keretében való megrendezését jóváhagyta az MTA Székház Kistermében (2018. november 27. 16-17.00 óra), a Számítógépes társadalomtudomány című tudományünnepi rendezvénynek a megtartását egy előadás kivételével: a Nők és a férfiak szerepe és sikeressége a számítástechnikában nagy adatok alapján (a társadalmi nemek tematika egyéb vonatkozásai miatt), engedélyezte az MTA Székház Kistermében (2018. november 8. 9-14.00 óra). Főtitkárhelyettes Asszony nem engedélyezte A közösségi média jogi oldala című rendezvénynek az MTÜ keretében való megtartását annak politikai vonatkozásai miatt.”
A portál szerint a betiltott előadásokat rangos, nemzetközi hírű, elismert hazai intézményekben dolgozó magyar kutatók jegyzik, illetve jegyezték volna.
Bár az MTA a fenti indoklásban leírtaknál pontosabban nem részletezte, hogy milyen alapon nem engedélyezi a szóban forgó előadások megtartását, gyanítható, hogy a lépés reakció a magyar kormány és az akadémia között idán nyáron létrejött feszült helyzetre. Mint emlékzetes, a kormány júniusban közölte: az MTA kutatóintézeteinek finanszírozását, pontosabban annak egy jelentős részét a Palkovics László által vezetett minisztérium, az ITM hatáskörébe készül utalni, ami azt jelenti, hogy a kutatási pénzek elosztásáról nem az elvben autonóm tudományos akadémia döntene, hanem a magyar kormány.
Az MTA elnöksége június közepén egy rendkívüli ülésen elítélte ugyan a kutatás szabadságát veszélyeztető kormányzati lépéseket, de a magyar tudományos életre nehezedő kormányzati nyomás nem sokkal később, augusztus közepén tovább erősödött: akkor az Emberi Erőforrások Minisztériuma közölte, hogy a magyarországi egyetemeken betiltja a társadalmi nemek tanulmánya (genderszak) mesterképzést.
Az akadémia mostani lépése, a két fent említett előadás betiltása egy névvel nyilatkozni nem kívánó kutató szerint arra utal, hogy az anyagi forrásait féltő MTA próbál jóban lenni a kormánnyal, ezért öncenzúrát gyakorol, és nem engedélyezi a kutatóknak az előadások megtartását azokban a témákban (ilyen például a gender), amelyek a magyar kormánynak politikai okokból nem tetszenek.
A Qubit felvette a kapcsolatot az érintett kutatókkal, és levélben kért választ az MTA főtitkárhelyettesétől.