USA;

- Erőszakvád a szenátus előtt

Brett Kavanaugh kinevezése akár évtizedekre biztosítaná a szilárd konzervatív többséget a legfőbb amerikai igazságszolgáltatási testületben.

Nem kapott egyértelmű, következtetést megalapozó információkat az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága, amely indulatos, feszült hangulatban hallgatta meg Brett Kavanaugh bírót, Donald Trump elnök jelöltjét a Legfelső Bíróság tagságára, valamint előzőleg Christine Blasey Ford pszichológusnőt, aki azt állítja, hogy Kavanaugh 1982-ben egy diákbulin meg akarta őt erőszakolni.

A vádló „száz százalékig” biztosnak mondta magát abban, hogy Kavanaugh volt az, aki a bulin részegen erőszakoskodott vele, és a száját is befogta, hogy ne tudjon segítségért kiáltani. Az 53 éves, konzervatív felfogásúként ismert bíró hevesen tagadta az állítást, és azt az ellene indított lejárató kampány részének tulajdonította. 

A meghallgatások után Trump Twitter-bejegyzésben tette világossá, hogy kitart jelöltje mellett. Azt írta, hogy Kavanaugh vallomása „erőteljes, őszinte és lebilincselő” volt, a bíró megmutatta Amerikának, hogy miért is esett rá az ő választása. Az elnök jelöltjét a szenátusnak meg kell erősítenie.

Az amerikai Legfelső Bíróság egyben alkotmánybírósági szerepet is betölt, így hatalmas a közéleti jelentősége, hiszen olyan, erősen vitatott kérdésekben nyilváníthat véleményt az alkotmánnyal való összeegyeztethetőség szempontjait követve, mint például a fegyvertartás joga, vagy a művi abortusz engedélyezése. A testület kilenc tagját életre szólóan nevezik ki. A Legfelső Bíróság jelenlegi személyi és korösszetétele olyan, hogy Kavanaugh kinevezése nagy valószínűséggel hosszú évekre – akár évtizedekre – biztosítaná a szilárd konzervatív többséget a legfőbb amerikai igazságszolgáltatási testületben. 

Az Egyesült Államokban november 6-án törvényhozási választásokat tartanak, így Kavanaugh ügye a kormányzó republikánusok és az ellenzéki demokraták kampánycsatározásának a részévé vált. 

Rendkívül ritka, hogy ebbe a köztiszteletet parancsoló grémiumba olyan személyt jelöljenek – vagy ha már jelölték, a jelölést ne vonják vissza, vagy pedig a jelölt maga ne lépjen vissza -, akivel szemben erkölcsi vonatkozású kérdőjelek merülnek fel, különösképpen, ha a jelölt elsősorban a hagyománytisztelet jegyében hozta korábbi ítéleteit. 

Arra a kérdésre, hogy miért nem beszélt eddig a 3,5 évtizeddel ezelőtti esetről, Christine Blasey Ford azt válaszolta, hogy hallgatása nem volt teljes, családjának, valamint terapeutáknak is elmondta – utóbbit feljegyzések igazolják. Amint Kavanaugh csillaga kezdett felívelni, fokozatosan megérlelődött benne az elhatározás, hogy nyilvánosan beszélnie kell erről az emberről. 

Időközben egyébként két másik nő is a nyilvánosság elé lépett, azt állítva, hogy Kavanaugh korábban erőszakoskodott vele.    

Az oroszok többsége szerint társadalmuk egészében nem igazságos felépítésű. Vlagyimir Putyin népszerűsége igen megcsappant, a belé vetett bizalom is megrendült.