Szkripal-ügy;

Vegyvédelmi overálos brit katonák állnak egy, a gyanú szerint Novicsok idegméreggel szennyezett autó előtt, március 4-én

- Szkripal-ügy – Egy harmadik orosz ügynököt is azonosíthattak

Feltehetően azért járt Salisburyben, hogy segítsen megtervezni a merényletet.

Londoni lapértesülés szerint a brit terrorelhárító rendőrség és a titkosszolgálatok azonosítottak egy harmadik orosz katonai ügynököt, akinek köze volt a Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök elleni mérgezéses merénylethez.

Az MTI összefoglalója szerint a The Telegraph című napilap azt írta pénteken internetes oldalán, hogy a harmadik személy is az orosz katonai hírszerzésnek (GU) dolgozott, és „felderítő missziót” végzett a merénylet előtt. A GU-ügynök feltehetően azért járt Salisburyben, hogy segítsen megtervezni a merényletet, mielőtt két „kollégája” az Egyesült Királyság területére csempészte a vegyi fegyver készítésére alkalmas idegméreg-hatóanyagot.

Szergej Szkripal volt orosz–brit kettős ügynököt sikertelenül próbálták megölni az angliai Salisburyben, a merényletkísérlet miatt a lánya is kórházba került. A brit hatóságok szeptember 5-én Alekszander Petrovot és Ruszlan Bosirovot vádolta meg a bűncselekménnyel, azt állítva, hogy mindketten az orosz katonai hírszerzés fedett ügynökei, és a mérgezéshez novicsok típusú, szovjet fejlesztésű katonai idegmérget használtak.

Brit tisztségviselők arra is egyértelmű célzásokat tettek, hogy a merényletet a legmagasabb szinten rendelhették el Oroszországban. Moszkva visszautasította a vádakat és nehezményezte, hogy az üggyel kapcsolatban London nem fordult jogsegély-kérelemmel Moszkvához, a gyanúsítottak ujjlenyomatait sem szolgáltatta ki az orosz rendvédelmi szerveknek, Szkripalék konzuli láthatását pedig nem engedélyezte. A vádak és viszontvádak nyomán London és Moszkva még tavasszal kölcsönösen kiutasított 23 diplomatát. Hasonló lépések történtek Oroszország és más, Nagy-Britanniával szövetséges és vele szolidáris államok között is.     

A Bellingcat nevű, brit tényfeltáró csoport szerdán állt elő azzal, hogy a Ruszlan Bosirov névre kiállított útlevéllel rendelkező gyanúsított valójában Anatolij Csepiga, az orosz katonai hírszerzés egyik legmegbecsültebb fedett műveleti főtisztje, akinek 2014-ben a legmagasabb orosz állami kitüntetést, az Oroszországi Föderáció Hőse címet adományozták. Ezt Moszkvában manipulációnak minősítették.

Szergej Szkripal, az orosz katonai hírszerzés volt ezredese, aki kettős ügynökként a brit külső elhárításnak (MI6) is dolgozott, és lánya, Julija Szkripal, aki éppen látogatóban járt nála március elején katonai célokra is használható Novicsok hatóanyagtól szenvedett súlyos mérgezést Salisburyben. A 66 éves Szkripalt hazájában 13 év fegyházra ítélték, de egy orosz-amerikai kémcsere keretében 2010-ben letelepedhetett Nagy-Britanniában, ahol brit állampolgárságot is kapott. A mérgezést lányával együtt túlélte, jelenleg mindketten ismeretlen helyen tartózkodnak.

Júliusban két brit állampolgár, Charlie Rowley és élettársa, Dawn Sturgess is megbetegedett pontosan ugyanattól az idegméreg-hatóanyagtól, amelyet Szkripalék megmérgezéséhez használtak, miután Salisburyben megtalálták a méreganyagot tartalmazó, az elkövetők által nyilvánvalóan elhajított parfümös fiolát. Rowley felépült, élettársa azonban a kórházban elhunyt. A brit rendőrség egyesítette a két ügyben folytatott nyomozást.