Orbán Viktor azzal indokolta a napokban a paksi bővítés elkerülhetetlennek látszó csúszását, hogy itt nem a határidő, hanem a biztonság a legfontosabb.
Túllépve azon, hogy a kormány még idén májusban is azt hangoztatta: „Paks2 ütemterv szerint halad, az új blokkok határidőre elkészülnek”; meg azon is, hogy Vlagyimir Putyinnak 2014-ben Moszkvában egy olyan üzleti konstrukciót sikerült aláíratnia Orbánnal, amelynek a sarokköve a határidő betartása (másképp lehetetlenné válik, hogy a 2026 márciusában mindenképpen elinduló hiteltörlesztés fedezete az új blokkokban termelt áram legyen), azt szeretnénk megvizsgálni, mennyire hihető, hogy a beruházásnál a biztonság a prioritás.
Az egész történet úgy kezdődött, hogy az éveken át előkészített, személyesen Orbán Viktor által is megígért nemzetközi tendert - vagyis az ajánlatok megversenyeztetését - elhagyták, és kiválasztottak egy kísérleti reaktortípust, amelynek a döntés időpontjában nem volt működő referenciája. (Ma is csak egy van, Oroszországban; az átadása a műszaki problémák miatt sok évet csúszott, a beindítás után többször le kellett állítani, és olyan drágán termel, hogy az orosz vállalkozók szövetsége petícióban sürgette a lekapcsolását.)
Azzal folytatódott, hogy a kormány megpróbálta megszüntetni az Országos Atomenergia Hivatal jogosítványait az engedélyezésben: két éve törvényt is módosítottak azért, hogy a szükséges engedélyeket a nukleáris hatóság megkerülésével, rendeleti úton is ki lehessen adni. Az egész Európában példátlan, hajmeresztően kockázatos intézkedést csak az Európai Bizottság erélyes fellépése nyomán vonták vissza.
Most pedig ott tartunk, hogy a szakértők javaslata ellenére a Duna vizével oldanák meg az új reaktorok hűtését is, annak ellenére, hogy nyaranta a folyó a meglévő blokkok visszahűtéséhez is túl sekély és meleg.
Ha ennél a projektnél valóban a biztonság a legelső, mennyire törődhetnek vajon mással – például az észszerűséggel, a megtérüléssel, a környezetvédelemmel vagy (tényleg csak az említés kedvéért) mondjuk a korrupció kiszűrésével?