Orbán Viktor kormányfő luxusutazásával kapcsolatos viszonylag gyors beismerés arra is visszavezethető, hogy a magyar társadalom ezt az ügyet feltehetően nem klasszikus korrupciónak tekinti, hanem "szívességnek".
Ez egyfajta "hétköznapi korrupció", amelyben olykor az átlagemberek is részt vesznek – vélekedett lapunknak Reiner Roland. Az Integrity Lab elemzőjét arról kérdeztük, hogy miért állhatott ki Orbán a fényre, amikor sajtósán keresztül lapunknak elismerte: állami megrendelésekkel ellátott „kötélbarátja", Garancsi István fizeti luxusrepülős utazásait.
Reiner szerint a másik ok a következmény-nélküliség lehet, a 2018-as választásokon - de korábban, 2014-ben sem - nem láttuk, hogy a szavazók büntették volna azokat a fideszes politikusokat, akiknek a nevéhez korrupciós vád társult - igaz, voltak olyanok, akiket a kormánypárt nem indított újra.
Kiss Ambrus, a Policy Agenda politológusa szintén úgy látja, a Fidesznél úgy érzik: belefér a választóiknak ez a történet, mert a miniszterelnök focibarátsága nem újdonság, ahogy az sem, hogy jár mérkőzésekre. A szakértő szerint Havasi Bertalan sajtós meglepő közlékenységének magyarázata az lehet, hogy a kormánypárt nem tudta felmérni mennyi információja van még a sajtónak a luxusrepülőről, illetve a luxusjachtról.
– Április 8-a előtt ezeket az ügyeket nem akarták előhozni, viszont a választás után „kegyelmi állapotba” kerültek, most valóban úgy érzik: minden beleférhet – hangsúlyozta a Kiss Ambrus.
Reiner Roland egyébként kiemelte azt is, hogy bár a korrupció az elmúlt nyolc évben valamelyest előrébb jött az emberek által észlelt fontos problémák között, de még mindig nincs a dobogón, ráadásul a Fidesz sokat tett azért, hogy a saját korrupciós ügyeit szétterítse az egész ellenzékre. – Ezzel együtt azt gondolom, hogy jöhet egyszer egy olyan ügy, ami átüti ezt a mostani magas korrupciós ingerküszöböt. Ha például nagyon direkt módon érint állampolgárokat, ráadásul olyan módon, amivel könnyű azonosulni és olyan területen van, amivel szemben eleve nagy az elégedetlenség, például az egészségügyben – tette hozzá a szakértő.
Szél Bernadett és Szabó Szabolcs LMP-s képviselők közben megelégelték az „ingyen ebédet”.
– Törvénymódosítást kezdeményezünk, hogy egyértelmű legyen, aminek ma is így kellene lennie: a közhatalmi döntések meghozatalában, továbbá annak előkészítésében részt vevő vagy közreműködő személyek nem fogadhatnak el nagyértékű ajándékot olyan személyektől vagy cégektől, amelyek uniós támogatásból, a nemzeti vagyon hasznosításából, vagy közfeladat ellátására vonatkozó szerződésből (közbeszerzésből, koncesszióból) tömték ki a zsebeiket – jelentette be Szél Bernadett.