;

Fidesz;KDNP;Index.hu;

- „Nincs értelme beszántani az Indexet”

Egyelőre a Fideszben is megoszlanak a vélemények a legnagyobb hazai hírportál jövőjével kapcsolatban, miután nemrég tulajdonost váltott a mögötte álló cégcsoport.

„Nincs értelme beszántani az Indexet. Arra ugyanis, amit csinálnak, van egy valós igény, ezt mutatják az olvasottsági adataik is. Ezt el kell fogadni, még ha nekem nem feltétlenül tetszik, amit csinálnak, vagy ahogyan írnak rólunk. De ha megszüntetnénk, akkor úgyis lenne helyette más, az igény nem tűnne el, találna magának valamilyen újabb felületet” - ezt (az elmúlt évek fideszes média-ámokfutása tükrében meglepően józan – véleményt egy befolyásos kormánytagtól hallottuk, aki emiatt nem is számít arra, hogy „történik valami” az egyik legnagyobb magyar közéleti portállal.

Igaz, ugyanez a kormánytag azt is teljes természetességgel jelentette ki, hogy „a mi emberünk már ott van”. Oltyán Józsefre, a KDNP Bács-kiskun megyei elnökségi tagjára utalt, aki egy bonyolult cégügylet révén tulajdonosi szerepet kapott az Indexhez kapcsolódó cégekben, így közvetve hatással lehet a portál kiadóját birtokló alapítványra is (a G7 cikke szerint ráadásul Oltyánnak lehet döntő szava, ha nem értenének egyet a másik tulajdonossal, Ziegler Gáborral). 

A politikus szerint „bár az Index onnantól kezdve, hogy Simicska Lajos érdekeltségi körébe került, politikai megbízást hajtott végre, ez az állapot a nyáron megszűnt és azóta a hangneme is megváltozott és elfogadhatóbb lett”. Kérdésünkre, hogy ezen mit ért, forrásunk azt mondta, „ma már például nem tolják napokon keresztül az arcunkba Szita Karcsi amúgy mindenki által ismert múltját, mint azt a választási kampányban tették”. (A választás előtt három héttel a Magyar Nemzet közölt cikket Szita Károly ügynöki jellemzéséről, kiemelve, hogy főnökei szerint a kaposvári polgármester lelkesen végezte munkáját, az Index ezt csak átvette, egyetlen alkalommal – a szerk.)

Egy másik kormánytag azt mondta, soha nem volt téma az Index helyzete, jövője sem a Fideszben, a kormányban pedig pláne nem. Ennek ugyanakkor ellentmond, hogy egy kormánypárti képviselő fideszes „belső információként” beszélt nekünk arról, hogy „az Index irányvonala nem fog változni, ezt senki nem akarja”.

Azt minden megkérdezett fontos fejleménynek tartotta, hogy az Index tulajdonosi háttere megváltozott, legfeljebb a következmények megítélésében voltak ellentmondóak a vélemények. Két forrásból is azt hallottuk, hogy „az Index ezzel a NER legmegbízhatóbb köreibe került be”, nem nevesítve a szereplőket. Ennek viszont szintén ellentmond, hogy a most formálódó új kormánypárti médiabirodalom egyik vezetője határozottan azt állította lapunknak, olyannyira nincs közük az Index tulajdonosváltásához, hogy arról ő maga is csak a 444.hu cikkéből értesült.

Ugyanakkor volt olyan forrásunk is, aki azt mondta, „nem fogadna rá nagy összegben, hogy az Index az év végén még ugyanaz lesz, mint most”, mert „a Fideszben komoly a személyes utálat a portállal kapcsolatban”. Egy befolyásos Fidesz képviselő pedig csak annyit mondott lapunk munkatársának, hogy „az Indexszel kapcsolatban jusson eszedbe a Népszabadság”.

Az Európai Unió Törvényszéke elutasította az újságírók által benyújtott keresetet, vagyis egyelőre nem lesz nyilvános, az Európai Parlament tagjai mire költik havi a költségtérítésüket. A titkolózás viszont nem lesz sokáig fenntartható.