Jeremy Corbyn munkáspárti vezetőt a Nagy-Britannia uniós kilépéséről szóló népszavazás idején számos bírálat érte amiatt, hogy nem fogalmazott meg egyértelmű iránymutatást, támogatja-e a Brexitet vagy sem. A 2016. júniusi referendum után minden korábbinál mélyebb válságba is sodródott a Munkáspárt, miután a Labour parlamenti frakciója titkos szavazáson megvonta a bizalmat a nem éppen világos stratégiát követő pártvezértől. Mivel nem kötelező érvényű voksolásról volt szó, Corbyn nem mondott le, de akkor úgy látszott, helyzete menthetetlen.
Hamar kiderült azonban, Theresa May kormányfő számára megoldhatatlan feladatot jelent a Brexit levezénylése. Ráadásul a kormányfő döntő politikai hibát követett el azzal, hogy 2017. júniusára előrehozott választást írt ki: nemhogy elmaradt a konzervatívok remélt földcsuszamlásszerű győzelme, pártja mindössze 2,4 százalékkal szerzett többet a Labournál, ami Corbyn jelentős megerősödését eredményezte. Corbynnak ekkor fel kellett ismernie: nem zárkózhat el többé a Munkáspártnak attól a szárnyától, amely egy új Brexit-referendum megtartásáért száll síkra.
Közben May egyre reménytelenebb helyzetbe sodródott a toryk megosztottsága miatt. S bár olyan megoldást javasolt, amely soft Brexitet vetített előre, helyzete annyira megrendült saját pártján belül, hogy nyilvánvalóvá vált: javasoljon bármit is, nem lesz ereje annak érvényre juttatására. Ráadásul ismét komoly taktikai hibát követett el: a múlt heti salzburgi informális uniós csúcson váltig ragaszkodott saját elképzeléseihez, azzal fenyegetve az EU állam- és kormányfőit, ha nem támogatják a terveit, nem lesz megállapodás, aminek beláthatatlan gazdasági következményei lennének.
May 19-re húzott lapot, és vesztett. Helyzete annyira megingott a csúcs után, hogy már akár novemberben előrehozott választást kell rendezni hazájában. Corbyn pedig biztos, hogy nem a legmakulátlanabb politikus, de sokkal ügyesebb a kormányfőnél. Ha szorult helyzetbe kerül, nem ragaszkodik váltig a saját álláspontjához, képes nyitni a másik szárny felé. A munkáspárti vezető korábban azt jelezte, nem második referendumot, hanem előrehozott választást akar, amelyet ha megnyernek, sokkal jobb megállapodást kötne Maynél. A Labournél azonban – látván, milyen katasztrofális következményekkel járna a kilépés – mind többen támogatnának egy második népszavazást. Corbyn a hétvégén jelezte, ha a Munkáspárt liverpooli, jelenleg is zajló kongresszusán a jelenlévők így döntenek, akkor ő is beáll a kezdeményezés mögé.
A küldöttek ma szavaznak a beadványról, s ha igent mondanak rá, teljesen új politikai helyzet áll elő az Egyesült Királyságban, hiszen az ország egyik meghatározó pártja követel majd egy következő népszavazást. A beadvány szerzői szerint azért szükséges ez, mert a Brexit pártfogói álhírekkel állították a saját oldalukra a közvéleményt.
Egyelőre távolinak tűnik a népszavazás, de ne feledjük: a Brexit referendum előtt pár hónappal sem gondoltuk volna, hogy a britek többsége a kilépésre szavaz.