államkincstár;einstand;

Továbbfejlesztették volna Ricsén a közmunkában épített idősek otthonát, de az erre kapott pénz veszélybe került

- Önkormányzati einstand - Az apróért is lehajol az állam

A legkisebb településeket sem kíméli az apparátus, ha büdzsé kozmetikázása a cél: kincstári számlán landolnak az önkormányzati konzorciumi pénzek is.

Nem járt jól az az önkormányzat, amelyik konzorciumban indult más településekkel karöltve uniós támogatásokért, s gesztorszerepet vállalt az együttműködésben. Van ugyanis olyan település, amelyik épp emiatt került abba a helyzetbe, hogy az államkincstárhoz kell utalnia az ötvenmillió forint feletti támogatási összeget, amihez innentől kezdve kezdve a korábbinál jóval nehézkesebben juthat hozzá. A Népszava írt elsőként arról, hogy az állam szeptember 30-ig a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) irányítja a választások előtt „kiszórt” uniós támogatásokat, ha azok összege meghaladja az ötvenmillió forintot. Az intézkedés sokak szerint a költségvetési hiány kozmetikázást szolgálja. A Pénzügyminisztérium azonban azzal érvelt, hogy az állam felügyelete mellett a pénzeket így biztosan az adott fejlesztési célra költik, ráadásul az uniós források továbbra is az önkormányzatokéi, csupán a számla vezetője változik.

Nagyrozvágy, Kisrozvágy, Semjén és Ricse: hátrányos helyzetű települések Észak-Magyarországon, közel az ukrán és szlovák határhoz. A fiatal, tetterős korosztály tagjainak zöme külföldön vagy az ország nyugati felében dolgozik, a lakosság elöregedett, a romák aránya magas. A jobb munkalehetőséggel kecsegtető cégek messzire kerülik ezt a peremvidéket, így jellemzően marad a közmunka, a képzettebbeknek pedig az egyes fejlesztési projektek alkalmi, három évre szóló megbízásai. Uniós támogatások híján még a vegetálás is nehezen menne ezen a környéken, az EU-tól érkező pályázati pénzek itt nem a jólétet, hanem a túlélést jelentik.

A négy hátrányos helyzetű bodrogközi kistelepülés közösen 27 millió forintot nyert el egy vidékfejlesztési programban, humán erőforrással kapcsolatos feladatokra. Ebből az egyik helyen az óvodába vennének különféle taneszközöket, a másik faluban négy órában foglalkoztatnának egy asszonyt a gyerekek mellett, s közösen szerveztek volna továbbképzést, pedagógiai szakmai programokat. Mivel a négy falu közös önkormányzati hivatalban működik, ricsei központtal, ez utóbbi kötötte meg a támogatási szerződést, mind a négy falu nevében. Csakhogy emiatt Ricse átlépte a „bűvös” ötvenmilliós határt, mert saját pályázati projektjük is fut, hasonló, 27 milliós összeggel: ebből a közmunkában felépített idősek otthonát szerelik majd fel napkollektorokkal és hőszivattyúval. Az állami „kasza” azonban nem mérlegelte, hogy az egyik uniós összeg csak rájuk vonatkozik, a másikból, a közösből viszont mindössze 13 millió esne rájuk, így bőven alatta maradnának az ötvenmillió forintnak, nekik is a MÁK-hoz kell vinniük a számlájukat.

Kerestük a Pénzügyminisztériumot, hogy megtudjuk: miért sújtják a közös hivatalokat és a gesztortelepüléseket is az intézkedéssel, hány önkormányzatot érint az 50 milliós limit, s várhatóan mennyi pénz kerül így szeptember végéig a MÁK számlájára? Lapzártánkig nem kaptunk választ.