Égető szükség lenne a munkaerőre, a KSH adatai szerint 2018 második félévében több mint 83 ezer üres álláshely van Magyarországon, 18 ezerrel több mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban; a helyzet pedig várhatóan csak romlani fog, évente 40-50 ezerrel kevesebb dolgozó állhat munkába.
Ráadásul, az oktatási rendszerből kikerülő fiatalok jó része alapvető hiányosságokkal kerül a munkaerőpiacra – és ezt már a munkaadók is megsínylik, derül ki az RTL Klub riportjából.
A csatorna idézi Gablini Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnökét, aki szerint a piacra belépők 25 százaléka funkcionális analfabéta. Gablini szerint külföldről nem lehet megoldani a munkaerő-utánpótlást, a hazai helyzeten kell javítani:
A csatorna emlékeztet rá, hogy az Orbán-kabinet hat évvel ezelőtt szállította le a tankötelezettségi korhatárt, éppen munkaerő-piaci igényekre hivatkozva.
Az RTL Klub kérdésére – hogy tervezik-e a korhatár visszaállítását – a Pénzügyminisztérium nem válaszolt: csak annyit írtak, hogy míg 2012-ben rekordmagas munkanélküliség volt a gond, most egy kellemesebb problémával, a munkaerőhiánnyal állnak szemben.