kongresszus;Nagy-Britannia;Labour;

Jeremy Corbyn a parlamentben

- A Munkáspárt most hátradőlve nézheti May vergődését

Egyes felmérésekben már a Labour vezet a Brexit miatt lassan önmagukat szétverő toryk előtt. Az is valószínű, hogy a Munkáspárt nyerne, ha beállna egy megismételt referendum mögé.

Vasárnap kezdődik és szerdáig tart Liverpoolban a magabiztosságra egyre több okot látó brit Munkáspárt (Labour) éves kongresszusa, amely tízezernél is több résztvevőjével és több száz programjával máig Európa egyik legnagyobb politikai rendezvénye. Az esemény szlogenje a párt által már a tavalyi választási kampányban is használt jelmondat maradt : „A sokakért, és nem a kevesekért”. Ez azt jelzi, hogy hangsúlyt helyeznek a klasszikus baloldali témákra, a népjóléti intézkedésekre, a leszakadó társadalmi rétegek megsegítésére.

Nyilvánvalóan szó lesz azonban a Brexitről is, főként miután Theresa May miniszterelnök üres kézzel, sokak szerint egyenesen megalázva tért vissza a salzburgi informális EU-csúcsról. A közelmúltban két, egymástól független közvélemény-kutatás is arra az eredményre jutott, hogy a Munkáspárt nyerne, ha beállna egy megismételt Brexit-referendum mögé.     

Jeremy Corbynnak a tavalyi előrehozott választásokon ugyan nem sikerült győzelemre vezetnie a Munkáspártot, de az előrejelzésekkel ellentétben szoros versenyre kényszerítették a konzervatívokat. Az erősödés pedig azóta is folytatódik: az egyik legfrissebb felmérés szerint a Labour 41 százalékon áll a toryk 37 százalékával szemben, de más, óvatosabb becslések szerint is legalábbis fej-fej mellett haladnak.   

Belső problémák persze a Munkáspárton belül is vannak, de ezek messze nem mérhetők a konzervatívok széthúzásához. Az elmúlt hetekben nagy botrányt kavart például, hogy a Munkáspárt elfogadja-e az antiszemitizmus nemzetközi definícióját, amely többek között Izrael egyoldalú bírálatát is antiszemitizmusként értékeli. A Labour egy része úgy vélte, hogy ezzel elveszítenék jogukat Izrael szabad bírálatához, mások szerint viszont ideje helyreállítani a kapcsolatokat a zsidó állammal. Végül a definíciót elfogadták, és az ügy nem tépázta meg túlzottan a pártot. Nem teljes az egyetértés a képviselőjelöltek kiválasztásával kapcsolatban sem, sokan újraválasztást követelnek, míg a másik tábor azzal érvel, hogy a túl gyakran megismételt eljárás elvonja a képviselők figyelmét a munkájukról.  

Gyengült a font May szavairaNapon belüli mélypontra gyengült a font a dollárral szemben péntek kora délután a brit kormányfőnek arra a kijelentésére, hogy holtpontra jutottak a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről folyó tárgyalások. Theresa May nyilatkozata előtt a font 1,3148 dollárt ért, mintegy 50 perccel később, 15.55 perckor pedig már csak 1,3069 dollárt (a brit fizetőeszköz gyengült a forinthoz képest is, hajnalban 364,45 forintot, röviddel 16 óra előtt 360,40 forintot ért egy font). May kifogása szerint az Európai Unió nem adott magyarázatot arra, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről folyó tárgyalásokon beterjesztett, ám a salzburgi informális EU-csúcson elvetett brit javaslatcsomag miért ásná alá az EU egységes belső piacát. (MTI)

Szükségállapotot hirdettek pénteken, két települést kellhet evakuálni. A füstöt több száz kilométerre is érezni.