;

Recep Tayyip Erdogan;török puccskísérlet;gülenizmus;

Recep Tayyip Erdogan török államfő elnöki palotájában.

- Bebörtönözték a NASA egy tudósát is a török puccskísérlet miatt

Washington egy Törökországban letartóztatott amerikai tudós azonnali szabadon bocsátására szólította fel csütörtökön Ankarát.

Serkan Golge 36 éves tudóst, a NASA - az amerikai űrkutatási hivatal - munkatársát 2016 nyarán, a törökországi puccskísérlet idején tartóztatták le Dél-Törökországban - írja az MTI. Golge története a szokásos: azzal vádolták meg, hogy az állítólag Erdogan török elnök megbuktatásán dolgozó Gülen-mozgalom tagja.

Az amerikai tudóst hétéves börtönbüntetésre ítélték. Büntetését szerdán egy helyi bíróság öt évre csökkentette.

Közleményében az amerikai külügyminisztérium leszögezte: figyelemmel kíséri Serkan Golge sorsát, és mivel álláspontja szerint az ügyben "nincsenek hitelt érdemlő bizonyítékok", a tudós azonnali szabadon bocsátását követelte.

Az Egyesült Államok és Törökország között feszült a viszony, a többi között egy másik amerikai állampolgár, Andrew Brunson baptista tiszteletes fogva tartása miatt is. A hosszú évek óta Izmirben élő Brunsont szintén 2016-ban tartóztatták le, azzal vádolva, hogy a Gülen-mozgalom segítője, valamint amerikai kém. Brunsont pár héttel ezelőtt kiengedték a börtönből, de házi őrizetben van. Szabadon bocsátása ügyében Donald Trump elnök többször tárgyalt telefonon Recep Tayyip Erdogan török államfővel, és Mike Pompeo, az amerikai diplomácia irányítója is többször egyeztetett török kollégájával, Mevlüt Cavusoglu miniszterrel.

Ismét több mint 100 katona ellen adtak ki elfogatóparancsotA török légierő újabb 110 aktív szolgálatot teljesítő katonája ellen adtak ki elfogatóparancsot pénteken Törökország-szerte azzal a gyanúval, hogy kapcsolatban állnak a 2016. július 15-ei puccskísérletért felelőssé tett gülenista hálózattal - jelentette az Anadolu török állami hírügynökség alapján az MTI.
Törökországban az elmúlt 26 hónap alatt összesen több mint 159 ezer embert vettek őrizetbe, legalább 77 ezret pedig előzetes letartóztatásba is helyeztek. Eddig a haderő 14 ezer 633 tagját menesztették, közel hétezer egykori katona jelenleg is börtönben van. De Erdogan tisztogatásának válogatás nélkül esnek áldozatul civil aktivisták, jogvédők, újságírók, középiskolai és egyetemi tanárok is.

A kezdeményezést azonban visszautasították – mondta Rogán Antal.