Lengyelország;7-es cikkely;

Lengyelek a Békemeneten, 2013.

- Lengyel-magyar, két jó barát a jogállamiság rendszerszintű veszélyeztetésében

Az utóbbi három hónapban csak tovább erősödtek a lengyelországi jogállamisággal kapcsolatos aggályok, a helyzet nem javult - jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke a tagállamok általános uniós ügyekben illetékes minisztereinek keddi brüsszeli találkozója után.

Az ülésen sor került a lengyel kormány második hivatalos meghallgatására az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás részeként - írja az MTI.

Franciaország és Németország közös nyilatkozattal készült az ülésre, miszerint a helyzet "sürgetőbb, mint valaha".  A nyilatkozat úgy fogalmaz:

"már ötödik alkalommal tárgyalunk a kérdésről, de eddig nem értünk el lényeges előrelépést, épp ellenkezőleg. Reméljük, hogy Lengyelország konstruktívan fog cselekedni, és nem tesz visszafordíthatatlan lépéseket".

Michael Roth német külügyi államminiszter kiemelte, továbbra sincsen meggyőződve arról, hogy jó irányba mennek a varsói intézkedések. "Látható haladás, de messze nem elégséges" - mondta. Roth rendkívül sajnálatosnak nevezte, hogy

a magyar jogállamiság ügye is a tanács napirendjére fog kerülni, s a külügyi államminiszter aggodalmát fejezte ki elsősorban a civil társadalom és a sajtószabadság helyzetével kapcsolatban.

Ennek kapcsán az osztrák soros EU-elnökség arról tájékoztatott, hogy megkapták az Európai Parlament levelét a magyar ügyről, és egyeztetni fognak az Európai Unió Tanácsának jogi szolgálatával a következő lépésekről.

Sajtóhírek szerint szerdán az Európai Bizottság ülésén is napirenden lesz a "lengyel ügy", s az Európai Bíróság elé utalhatják a legfelsőbb bíróságról szóló törvény miatt Lengyelországgal szemben megindított uniós jogsértési eljárást.

Hétfőn az Igazságügyi Tanácsok Európai Hálózatának (ENCJ) közgyűlése felfüggesztette Lengyelország tagságát.

Ugyanis - mint rámutattak - a közelmúltbeli reformok nyomán komoly aggodalmak merültek fel a lengyel országos igazságszolgáltatási tanács függetlenségével kapcsolatban.

Az Európai Bizottság a jogállamiság rendszerszintű megsértésének kockázata miatt tavaly decemberben indította meg a hetes cikk eljárást Varsóval szemben, amelyet Magyarország esetében az Európai Parlament kezdeményezett.

A sokadik összhangzattani pótvizsgára gyűlnek össze ma este a válságos időket megélő Európa vezetői Wolfgang Amadeus Mozart festői szülővárosában. A szólamok közötti harmóniát leginkább két fő tételben kellene kialakítaniuk: a Brexit és Orbán ügyében.