Szükség lehet még egy rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcstalálkozó összehívására novemberben, ennek a lehetőségét is meg fogják vitatni az uniós állam- és kormányfők e heti informális salzburgi értekezletén – írta az MTI összefoglalója szerint a vezetőknek küldött keddi meghívólevelében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
Kitért a migráció témájára is, ugyanis az lesz a szerdán kezdődő, kétnapos találkozó egyik fő napirendi pontja. Hangsúlyozta, hogy a helyzet rendezése közös feladata a tagállamoknak és az uniós intézményeknek.
„Látótávolságban van” a megállapodás
Szeptember elején a brit Brexit-ügyi miniszter, Dominc Raab arról beszélt: Nagy-Britannia felkészülten várja majd a Brexitet, vagyis EU-tagságának megszűnését, abban az esetben is, ha lesz megállapodás a kilépés feltételeiről az Európai Unióval, és akkor is, ha nem. Hozzátette, hogy London kompromisszumkészséget tapasztal az európai tárgyalópartnerek részéről, és éppen ezért valószínűtlen, hogy Nagy-Britannia megállapodás nélkül lesz kénytelen kilépni az EU-ból. A miniszter szerint jelentős előrelépés történt több sarkalatos fontosságú területen a sima és zökkenőmentes átmenet érdekében, és „látótávolságban van” a megállapodás az EU-val.
Korábban Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-főtárgyalója beszélt arról: fel kell készülni arra, hogy Nagy-Britannia úgy léphet ki az Európai Unióból, hogy addig nem sikerül megállapodást elérni. Barnier szerint – még akkor is, ha a rendezett kilépés a cél – az EU-nak mindenre fel kell készülnie, ennek pedig ez a forgatókönyv is a része.
Mint megírtuk, Theresa May mindezzel kapcsolatban közölte: „az sem jelentené a világ végét”, ha Nagy-Britannia úgy lépne ki jövőre az Európai Unióból, hogy addig nem sikerült megállapodást elérni a jövőbeni kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokról. Mint mondta, továbbra is úgy gondolja, hogy egy esetleges rossz megállapodásnál az is jobb, ha nem születik megállapodás az EU-val a brit uniós tagság március végén esedékes megszűnéséig.