A Paks II Zrt. mindeddig nem adta be a bővítés úgynevezett létesítési engedélykérelmét – tudta meg lapunk. Ha beérkezik az irat, az Országos Atomenergia Hivatalnak (OAH) egy éve lesz az elbírálásra, ami legfeljebb három hónappal hosszabbítható meg. A hatóság készen áll az eljárás lefolytatására - tették hozzá az OAH-nál.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egy májusi konferenciáján a szakértők a tervezett paksi blokkok legfontosabb engedélyeként említett létesítési papír kapcsán júliusi beadási határidőt említettek. Ezt egyszersmind szinte teljesíthetetlennek nevezték: a Paks II. Zrt.-nek ugyanis a kivitelezést végző orosz állami Roszatom által számukra elküldött, mintegy 150 ezer oldalas anyagot le kell fordítania, ellenőriznie és az esetleges módosításokat egyeztetnie az orosz féllel.
A kivételezés új, az európai uniós engedélyezés miatt korábban meghosszabbított ütemtervében a létesítési engedélyezés végső dátuma 2019 vége - közölte ezzel kapcsolatos kérdésünkre a Magyar Elektrotechnikai Egyesület múlt heti vándorgyűlésén Aszódi Attila paksi bővítésért felelős államtitkár. Tehát még időben vagyunk. Azokat a híreszteléseket, amelyek szerint Orbán Viktor mai moszkvai tárgyalásának egyik témája lesz a létesítési engedélykérelem elkészültének elhúzódása miatti újabb határidőkitolás, cáfolta.
A külvilág felé mutatott nyugalom mögött ugyanakkor minden bizonnyal megfeszített munka zajlik. Így a kormány is pont az új blokkok engedélyezési időszakának csúcsán talált módosítani az engedélyezési szabályokon. Ezek egyöntetűen a könnyítés irányába mutatnak, például az összeférhetetlenségi szabályok módosításával. Eszerint mostantól nem számít kizáró oknak az anyagot véleményező „független szakértő” és a kérelmező közötti gazdasági kapcsolat. Környezetvédők élesen bírálták a módosításokat. Emellett szakértőként immár szervezetek is eljárhatnak.