Gyurcsány Ferenc;tüntetés;tévéostrom;Demokratikus Koalíció;

- Egyedül marad az utcán a DK, pont a tévéostrom évfordulóján

Hiába hirdetett parlamenten kívüli, utcai politizálást az MSZP, a Párbeszéd és a Demokratikus Koalíció (DK) közös vasárnapi tüntetésén Gyurcsány Ferenc, egyelőre úgy tűnik: a volt miniszterelnök tervéhez nem csatlakozik az ellenzék többi része.

– Ki az utcára kedden öt órakor és maradunk! – jelentette be Gyurcsány Ferenc DK-elnök vasárnap. Felhívását azzal magyarázta: „A népnek nem csak joga, hanem kötelessége, hogy a sorsát a kezébe vegye, és megfutamítsa ezt a rendszert (...) Nem lehet addig megnyugodni, amíg lemondásra nem kényszeríti az utca tömege Orbánt.”

Molnár Csaba, a DK alelnöke, európai parlamenti képviselője hétfői sajtótájékoztatóján viszont finomította a pártelnök kijelentéseit, ugyanis közölte: keddtől kezdve valóban mindenkit várnak délután öt órától a Kossuth térre, de úgy képzelik el a tüntetés-sorozatot, hogy minden éjszaka hazamennek aludni, majd másnap folytatják szintén öt órától. Arra kérdésünkre nem válaszolt a DK alelnöke, hogy meddig tervezik az utcai jelenlétet. Felvetésünkre, miszerint a DK 2012-ben már tartott hasonló akciót, amikor éhség-sztrájkoltak egy hétig, Molnár azt mondta: nem lehet összehasonlítani a két eseményt. – Az éhségsztrájknál nem vártunk senkit, most viszont mindenkinek örültünk. – hangsúlyozta az EP-képviselő.

Molnár a sajtótájékoztatón szót ejtett Orbán Viktor strasbourgi beszédéről is, amelyben a kormányfő azt mondta, Magyarországot támadják a Sargentini-jelentésben. Molnár azt mondta: 

„Utoljára Adolf Hitlerre emlékszem, aki saját magát a saját népével azonosította volna.”

A DK nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is tüntetéseket szervez, és arra kéri azokat az ellenzéki pártokat, amelyek megszavazták a Sargentini-jelentést, valamint a civileket, hogy segítsenek ebben.

A meghívott ellenzéki pártok azonban nem osztják a DK ötletét. Az MSZP lapunkkal azt közölte, hogy a vasárnapi közös tüntetésen Gyurcsány Ferenc által bejelentett megmozdulást – mivel erről a többi párttal szerintük nem egyeztetett – a DK saját rendezvényének tekintik. Az MSZP ezek után tagjaira, szimpatizánsaira bízza, részt vesznek-e a rendezvényen. A Párbeszéd szintén nem vesz részt szervezetten a keddi eseményen. Mint megtudtuk, nincs konfliktus a DK és köztük, sőt örülnek is a tüntetésnek, de nem vesznek részt azon, mert „máshová kívánják helyezni a politizálásuk fókuszát”. A DK nemcsak parlamenti pártokat keresett meg, hanem a Momentumot is, de ott sem leltek partnerre.

A DK azért keddre időzítette a tüntetést, mert a Fidesz aznap tervez benyújtani egy határozati javaslatot, amelyben elutasítja a Sargentini-jelentést. Érdemes megemlíteni ugyanakkor azt is, hogy kedden lesz a 12. évfordulója a 2006-os (Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt történt) MTV-székház elleni ostromnak.

Reiner Roland, az Integrity Lab elemzője lapunknak szintén a jubileumot emelte ki, szerinte ugyanis nehéz kihagyni, hogy a volt miniszterelnököt idézzük: „Lehet tüntetni a parlament előtt. Előbb-utóbb megunják, hazamennek”. A szakértő szerint a mai hatalom ugyanígy tekint az ilyen tüntetésekre, és szerinte joggal is teszi ezt. – Kevesen hajlandóak minden nap kimenni, reálisan elérhető cél nélkül – tette hozzá. Reinernek egyébként a DK akciójáról a 2012-es, egyhetes éhségsztrájk jutott eszébe, Gyurcsány akkor is az őszi parlamenti ülésszak kezdésére időzítette ezt, amelynek a DK támogatottságában akkor kimutatható hatása volt. Most is ez lehet a cél az elemző szerint, a nyáron "eltűnt" Gyurcsány Ferencnek ez most a visszatérés.

Oszlattak a Kossuth térenHétfő hajnalban, 3 és 5 óra között a rendőrség kiürítette a Kossuth teret védett vezető érkezése miatt. Egyúttal felszólította az oda bejelentett rendezvény résztvevőit, hogy gyülekezési jogukat "a személy és létesítménybiztosítási intézkedéssel érintett területen kívül" gyakorolják. A felszólításnak 27 ember nem tett eleget, őket a rendőrök testi kényszer alkalmazásával kikísérték a területről – közölte a rendőrség. Személyi sérülés nem történt, egy zavartan viselkedő nőt a mentőszolgálat munkatársai kórházba szállítottak. A rendőrök a 27 fővel szemben szabálysértési feljelentést tettek. A tiltakozók a Tuareg becenéven ismert Szabó Gábor mozgalmához, a "Kossuth tériekhez" tartoztak.

Ígéreteikre és kötelességeikre emlékeztették a parlamenti képviselőket az Országgyűlés első őszi ülésnapján az otthonápolási díj emeléséért küzdő civilek.