;

Európai Néppárt;Manfred Weber;Sargentini-jelentés;

- Fidesz kontra néppárt: a Sargentini-jelentés lehet a „vég kezdete”

Magyarországon jelenleg rendszerszintű veszély fenyegeti a jogállamiságot - jelentette ki Manfred Weber. Az Európai Néppárt frakcióvezetője üzent Orbánék „kétharmados veresége” után.

Magyarországon jelenleg rendszerszintű veszély fenyegeti a jogállamiságot, és ezen uniós alapértékek tekintetében nem szabad kompromisszumot kötni, ezért is volt szükség a magyar helyzetről szóló jelentés megszavazására az Európai Parlamentben – jelentette ki Manfred Weber, a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt frakcióvezetője a Le Soir című belga lapnak adott pénteki interjújában.

Weber elmondta, azért szavazott igennel a Sargentini-jelentésre, mert Orbán Viktor kormánya nem tett lépéseket a kompromisszum felé annak ellenére sem, hogy korábban még az alkotmányt is hajlandó volt módosítani az Európai Bizottság kifogásai miatt, ezért most "más szintre" kell emelni a párbeszédet.

Noha Weber az interjúban nem szólt a Fidesz néppárti tagságáról, nyilatkozata üzenetértékű lehet két nappal Orbánék „kétharmados veresége” után. Az sem véletlen, hogy – mint arról írtunk – a kormányfő az atv-hu információ szerint maga is kétesélyesnek tartja, maradhatnak-e a néppártban.

Az Európai Néppártban (EPP) egyelőre ugyanakkor nincs szó a Fidesz tagságának felfüggesztésről vagy kizárásáról. Hivatalos vélemény szerint az EPP európai parlamenti döntése nem befolyásolja a kereszténydemokrata pártcsalád és a magyar párt kapcsolatait. A tagállamok állam- és kormányfői jövő csütörtökön Salzburgban tartanak nem hivatalos csúcstalálkozót, amely előtt hagyományosan összeülnek az EPP-hez tartozó vezetők. Információink szerint Orbán Viktor már jelezte részvételét a néppárti találkozón, amelynek a napirendjén még nem szerepel a Fidesz és az EPP kapcsolatainak a megvitatása, de ez megváltozhat. Ha Salzburgban el is indul a párbeszéd a következő lépésekről, a kereszténydemokrata pártcsaládban nem számítanak gyors döntésekre.

– Nem volt lefutott ügy a Sargentini-jelentés szavazása, úgy lehetett érzékelni, hogy a néppárti képviselők egy része egy gesztusért cserébe nemmel voksolt volna – fogalmazott lapunknak Kocsis Györgyi, az Európa Társaság alelnöke, újságíró. – Orbán nem volt hajlandó semmilyen gesztusra, valószínűleg ez billentette át a mérleget és meggyőzött jó néhány néppárti képviselőt, puha eszközökkel a magyar miniszterelnöknél nem lehet semmire menni.

Arra a kérdésünkre, hogy Orbán miért nem próbált akár csak egy kommunikációs fogással nem-et kicsikarni a pártcsaládjához tartozó képviselőkből, Kocsis azt mondta: a kormányfőnek kényelmesebb lenne kirúgatnia magát a Néppártból, hogy mártír szerepben tetszeleghessen, a kilépés helyett. – A Néppárt nagyobb részének tehertétel a Fidesz tagsága, hiszen akár Európában, akár otthon támadja őket az ellenzék azzal, hogy nekik „ilyen haverjaik vannak”. Mindenesetre hamarosan eldől a kérdés, mert a szakértő szerint a néppárt abba az irányba, amilyenbe Orbán akar menni, egységesen biztos, hogy nem halad tovább.

Ennél is sarkosabban fogalmazott elemzésében a Political Capital. A szavazati arányok szerintük ugyanis azt mutatják, hogy a jelentés elfogadása a vég kezdetét jelenti Orbán Viktor számára az Európai Néppártban. A magyar kormányfő ráadásul fontos szövetségeseket veszített el, például Sebastian Kurz osztrák kancellár pártja is támogatta a jelentést, holott az Osztrák Néppárt képviselői korábban a Fidesz mellett álltak. A Political Capital szerint a szavazás eredményétől függetlenül az Orbán-kormány politikája jelentősen nem fog változni. A kormányoldal az európai parlamenti kampányban a korábbiaknál is élesebb EU-ellenes hangot fog megütni. Magyarországon és az európai színtéren is a migráció témájára fogják felfűzni az üzeneteiket, azt állítva, hogy mindenki „bevándorláspárti”, aki nem ért egyet Orbán Viktorral, és kritizálja az általa kiépített autokratikus és korrupt rendszert.

Kizárás, kilépés, felfüggesztésAz EPP szabályzata szerint egy tagpárt kizárását a pártcsalád elnöksége javasolhatja, vagy a szervezet hét teljes jogú, illetve társult tagpártja legalább öt tagállamból. Mint megfigyelők rámutatnak, most még nehéz lenne összehozni a kezdeményezőket. A javaslatot követően, az elnökség az előterjesztést megvitatja, egyeztet a tagszervezetekkel és meghallgatja a kizárásra javasolt pártot. A végső döntést az Európai Néppárt Politikai Gyűlése hozhatja meg, amely az EPP és a tagpártok vezető tisztségviselőiből áll. A folyamat legkevesebb 3-4 hónapot vehet igénybe, de a konzultációk időtartalmától függően elérheti a fél évet is. A kizárt párt európai parlamenti képviselőit nem érinti ez a határozat, róluk a frakció dönthet, ha akar. A politikai csoportból csak egyéneket lehet kizárni, nemzeti delegációt nem. Az eljárási szabályzat szerint egy képviselő kizárásáról titkos szavazással döntenek a frakció plenáris ülésén. A kizárásra vonatkozó javaslatot a döntés előtt három nappal minden képviselőnek meg kell kapnia. A szavazás előtt meghallgatják az érintettet és a nemzeti delegáció többi tagját. A kizárási határozatot a szavazók kétharmadának kell jóváhagynia. A döntés akkor érvényes, ha a tagok fele részt vett a szavazáson. - Halmai Katalin (Brüsszel)

A magyar miniszterelnök ötlete volt az európai határőrség, mégis úgy állítja be, mintha Brüsszel turpissága lenne.