Nagy-Britannia;Brexit;

- Munkáspárt: még karácsony előtt belebukhat a brit kormány a Brexitbe

Ha kerül is Brexit-tervezet a parlament elé, azt leszavazzák, és ha csak tíz tory-képviselő voksol velük, Theresa May kormánya tehetetlen lesz.

A brit Munkáspárt nem hiszi, hogy elérhető működőképes megállapodás a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről azt unióval, és arra készül, hogy ha a kormány mégis a parlament elé terjeszt egy megállapodás-tervezetet, azt leszavazza - mondta a legnagyobb brit ellenzéki erő egyik vezető tisztviselője.

Emily Thornberry, a munkáspárti árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje - e tisztségében a Labour második számú embere Jeremy Corbyn, a párt vezetője után - a Financial Times című londoni gazdasági-politikai napilapnak nyilatkozott erről, írja az MTI. Az interjúban kijelentette:

figyelembe véve, hogy Theresa May miniszterelnök kormánya valószínűleg nem tud elfogadtatni a parlamentben semmiféle Brexit-megállapodást, néhány hónapon belül parlamenti választásokat kellhet tartani Nagy-Britanniában.

Emily Thornberry azt valószínűsítette, hogy a Brexit-megállapodás parlamenti bukása még karácsony előtt távozásra kényszeríti Theresa May miniszterelnököt.

A munkáspárti politikus kijelentette: ha új választás lesz, és azt a Labour megnyeri, tiszteletben tartaná ugyan a brit EU-tagságról 2016-ban tartott - a kilépést pártolók által szűk, 51,9 százalékos többséggel megnyert - népszavazás eredményét, és kiléptetné Nagy-Britanniát az Európai Unióból, de a kilépési tárgyalások meghosszabbítását szeretné elérni az EU-nál.

A jelenlegi helyzet alapján a brit EU-tagság 2019. március 29-én szűnik meg.

A Financial Times hangsúlyozza, hogy az alsóházi frakciólétszámok alapján a kormány vereségéhez elég lenne, ha mindössze tíz lázadó tory képviselő a megállapodás ellen szavaz, akár a parlamenti pártcsoport keményvonalas EU-szkeptikus szárnyának tagjai közül, akár az EU-párti táborból. A Konzervatív Párt a tavaly nyáron tartott előrehozott választásokon elveszítette addigi csekély alsóházi többségét is, és jelenleg külső eseti támogatással tud csak kormányozni.

A konzervatív Európai Néppárt frakcióvezetője ezzel magyarázta, hogy megszavazta a Sargentini-jelentést. Hiába tartozik ugyanahhoz a pártcsaládhoz, mint a Fidesz, az uniós alapértékekben nem ismer kompromisszumot.