Velence;Orbán Viktor;frakcióülés;Sargentini-jelentés;

- Merkel bosszújának tartja Orbán, hogy elfogadták a Sargentini-jelentést

A miniszterelnök felkészült az Európai Néppártból való kizárásra, bár szívesen maradna a pártcsaládban. A Sargentini-jelentés elfogadását pedig a német kancellár büntetéseként kezeli.

Orbán Viktor Velencén, a Fidesz-frakció kihelyezett zárt ülésén az egyik résztvevő elmondása szerint körülbelül ugyanakkora esélyt adott arra, hogy a Sargentini-jelentés és a 7-es cikkelyes eljárás elindítása miatt kizárják a Fideszt az Európai Néppártból, mint amennyit annak, hogy ezt megússzák – írja honlapján az ATV, belső forrásokra hivatozva.

Orbánnak állítólag megvolt határozott véleménye magáról a kétharmados strasbourgi szavazásról és a több mint 110 néppárti igen voksról is: fideszes és KDNP-s képviselők előtt egyérteművé tette, hogy

Merkel kancellár büntetni akarta a magyar bkormányt.

A csatorna értesülései szerint a politikai pánik semmilyen jele nem volt érzékelhető a miniszterelnökön, sőt, azt számolgatták és kalkulálták, hogy milyen eredmény születhet a különböző szcenáriók megvalósulásával jövő májusban az EP-választáson.

Az ATV-nek nyilatkozó piknik-résztvevő azt mondta, a miniszterelnök is azzal kalkulál, hogy a mostani 12 fideszes 4 határon túli képviselőnél több mandátumot szerez majd a Fidesz-lista.

A kormánypárton belül állítólag felemásan ítélik meg, hogy hogy sikeres lehet-e a történtek után egy közös kampány a néppárti prominensekkel – de a cél az, hogy a néppárti pártcsaládban maradjanak, „Orbán Viktor határozottan ezt érzékeltette a képviselőkkel”.

A csatorna úgy tudja, hogy a kormány készülő új, többmilliárdos plakátkampánya nem konkrétan a Sargentini-jelentéssel kapcsolatos, de az EP-kampányuk része lesz. A Sebastian Kurz osztrák kancellár által tett nyilatkozatot, melyben arra szólított fel, hogy igennel kell szavazni a Sargentini-jelentésre, illetve, hogy a kétharmad után normális dolog felfüggeszteni a Fidesz tagságát a Néppártban, a velencei frakcióülésen azzal magyarázták, hogy Kurz demonstrálni akarta, hogy rendet tud tartani a pártja soraiban, nem úgy, mint Andrej Babis.

A cseh kormányfő pártjából delegált képviselők igent nyomtak a jelentésre, ő maga azonban elhatárolódott tőlük. 

A kormány csalást kiáltva eltagadná az Európai Parlament döntését, pedig amellett az Európai Bizottság is kiállt. A Népszava számára készült friss, reprezentatív felmérés szerint a magyarok 57 százaléka úgy látja: elítélték az Orbán-kabinet politikáját.