Németország;koalíció;

Hans-Georg Maassen

- A német titkosszolgálat főnökének fejét követelik Chemnitz után

A német kormánypártot is megosztja Hans-Georg Maassen, a német alkotmányvédelmi hivatal (BfV) elnöke, aki szerint a szélsőjobboldaliak nem indítottak hajtóvadászatot Chemnitzben.

A német nagykoalíció eddig nem működik igazán gördülékenyen. Júniusban a menekültkérdés kezelése miatti konfliktus nyomán kis híján szakítottak az uniópártok, augusztusban a nyugdíjreform keltett feszültséget, most pedig Maassen kijelentését értékeli másként a CDU/CSU és az SPD. Az alkotmányvédelmi hivatal elnöke az internetre felkerült felvétel alapján nem találta bizonyítottnak, hogy Chemnitzben hajtóvadászat folyt volna. A Bild című lapnak adott interjújában úgy vélte, azt sem lehet hitelt érdemlően alátámasztani, hogy az interneten keringő felvételek hitelesek lennének.

Steffen Seibert kormányszóvivő hétfőn nem kívánt részletekbe bocsátkozni. Mint mondta, később döntenek arról, miként kezeljék a jelentést. Maassen és Angela Merkel viszont az elmúlt napokban nem találkozott. Az alkotmányvédelmi hatóság elnökét szerdán két órán keresztül faggatták a Bundestag titkosszolgálatokat felügyelő bizottságában. A CDU/CSU és a szabaddemokrata FDP kiállt mellette, csakúgy, mint Horst Seehofer belügyminiszter. A szociáldemokraták, valamint a Zöldek és a Balpárt ugyanakkor úgy véli, további vizsgálódásra van szükség az ügyben.

A parlamenti ellenőrző bizottság elnöke, Armin Schuster úgy vélte, a meghallgatáson egyértelművé vált, Maassen azért beszélt erről a Bild napilapnak, hogy hozzájáruljon a kedélyek lehiggasztásához. Ezért meglátása szerint értelmetlen a lemondását követelni már csak azért is, mert szerinte az elmúlt években kiváló munkát végzett. Andrea Lindholz, a belpolitikai parlamenti bizottság elnöke (CSU) is azt közölte, Maassen élvezi  teljes bizalmát.

A baloldali pártok ezt teljesen másként látják. Szerintük igencsak megrendült a bizalom az alkotmányvédelmi hatóság elnökében. „Nem győz meg bennünket mindaz, amit eddig hallottunk” – fejtette ki a szociáldemokrata Uli Grötsch. Andre Hahn a Balpárt részéről pedig úgy látja, Maassen mintha csökkenteni akarná a chemnitzi események jelentőségét. A szászországi város másfél hete szélsőjobboldali csoportok felvonulási terepévé vált.

A kérdés most az, hogy az ügy mennyire válhat a nagykoalíció szakítópróbájává. Kevin Kühnert, az ifjú szociáldemokraták vezetője a Spiegelnek azt mondta: olyan ponthoz érkeztek, amikor meg kellene húzni egy határvonalat. Szerinte Angela Merkel kancellárnak menesztenie kellene az alkotmányvédelmi hatóság vezetőjét. Kühnert ezért felszólította Andrea Nahlest, a szociáldemokraták elnökét, mondja fel a nagykoalíciót. „Amennyiben az alkotmányvédelmi hatóság vezetője hivatalában marad, az SPD nem maradhat a nagykoalícióban” – fejtette ki.

Önmagában persze még nem jelent semmit, mit mond Kevin Kühnert, aki eleve az SPD fenegyerekének számít, s mindig a nagykoalíciós együttműködés ellen hangolta a szociáldemokrata tagságot. Ugyanakkor lehet akkora befolyása a párton belül, hogy mind több SPD-s tegye fel a kérdést: van-e így értelme a nagykoalícióban maradni? Mindenesetre az ő bírálatánál többet nyom a latban, hogy Maassen távozását követelte Lars Klingbeil, az SPD főtitkára is. A szociáldemokraták belpolitikai kérdésekben illetékes szakértője, Eva Högl viszont nem lát okot a nagykoalíciós együttműködés felmondására. A Deutschlandfunknak elmondta, bár Maassen nem adott megnyugtató válaszokat a parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottsága előtt, s az SPD kritikusan szemléli a tevékenységét, illetve azt, hogy csorbult a hatóság tekintélye, ez még nem ok a nagykoalícióból való kilépésre.

Alsó-Szászország tartományi miniszterelnöke, Stephan Weil ugyan nem hozta szóba a nagykoalíció elhagyásának kérdését, de azt közölte, a hivatal vezetője nem maradhat a helyén.

A mai napig folyik a vizsgálat, hogy az oroszoknak köszönheti-e hivatalát az Egyesült Államok elnöke. Trump igazából nem tehet mást, előre menekült.