USA;

- Trump fél éve nem volt ennyire népszerűtlen

Negyven százalék alá csökkent az amerikai elnök elfogadottsága a nyolc vezető amerikai közvélemény-kutató által mért adatok átlagában.

Trump fél éve nem volt ennyire népszerűtlen: legutóbb még 41, most már csak 38 százalék az átlagos elfogadottsági indexe.

Tény ugyanakkor az is, hogy az elkötelezett republikánus szavazók körében az egyes intézmények rendre 80 százalék fölötti népszerűséget mérnek Trumpnál, vagyis csak nagyon korlátozott mértékben helytálló az a feltételezés, hogy az elnök időnként meghökkentő, máskor megbotránkoztató megnyilvánulásai saját párthíveinek az egyre nagyobb részét is elfordítják tőle.

A két elnökválasztás között pontosan élidőben, idén november 6-án fontos választásokat tartanak az Egyesült Államokban: újraválasztják a szenátus egyharmadát és a teljes, 435 fős képviselőházat. A most kisebbségben levő demokraták a kongresszusi többség visszaszerzésében reménykednek. A képviselőházi választáson összesen 23 körzetet kellene elhódítaniuk a republikánusoktól – pontosabban: ennyivel többet kellene megszerezniük, mint amennyit esetlegesen elveszítenek – ahhoz, hogy náluk legyen a képviselőházi többség. A szenátusban csak négy fő a demokratk hátránya.

Mindkét nagy párt előválasztások sorát tartja: ezeken az erőpróbákon választják ki, hogy ki képviselje a pártot a félidős választáson. A republikánusoknál az előválasztáson indulók mezőnyét nem ritkán az jellemzi, hogy van Trump által favorizált pályázó, a hagyományos pártelit által „futtatott” jelölt, illetve több-kevesebb önjelölt. Hogy végül ki a befutó, arra nézve nem mutatható ki egyértelmű trend.

A minap a keleti part északi részén, az Új-Angiának nevezett térség egyik kicsiny államában, New Hampshire-ben egy Chris Pappas nevű fiatalember, a Puritán Hátsó Szoba nevű étterem tulajdonosa nyerte el a demokrata táboron belül az indulás jogát a nyugalomba vonuló Carol Shea-Porter képviselői körzetében. Pappas eddig csak New Hampshire állam törvényhozásában és kormányzatában szerzett politikai tapasztalatokat.

Republikánus ellenfele az az Eddie Edwards volt rendőrfőnök lesz, akit személyesen Rudy Giuliani, Trump mostani jogászcsapatának egyik vén rókája, New York korábbi polgármestere pártfogolt. Ha megválasztják, ő lesz az állam első fekete bőrű kongresszusi tagja.

Erre a New Hapshire-i körzetre részben azért irányul különös figyelem, mert a kétévente tartott képviselőházi választásokon csak az elmúlt egy évtizedben mind a négy elvben lehetséges alkalommal leszavazták az addigi képviselő pártjának a jelöltjét, és a másik párt politikusát juttatták be a washingtoni kongresszusba. Ennél is fontosabb, hogy a körzetben az elnökválasztáson emberemlékezet óta mindig arra a jelöltre szavaztak többen, aki meg is nyerte az elnökválasztást. Kétszer kapott itt többséget George W. Bush, kétszer Barack Obama, 2016-ban pedig 1 százalékpont különbséggel Donald Trump. Ha tehát van a politikai széljárás szerint maximálisan ingadozó körzet, akkor ez az. Jelenleg a demokraták kezében van, és a párt számára nagyon fontos lenne, hogy megszakítsák a „váltógazdálkodást”.

Szintén a New Hampshire-i előválasztásokhoz tartozó érdekesség, hogy egy másik körzetben egy 27 éves afgán menekült, bizonyos Safiya Wazir a demokrata képviselőségre pályázók versenyében kiütötte a körzet képviselői székét négy ciklus óta elfoglaló Dick Pattent. Ha Wazir novemberben legyőzi a republikánus Dennis Soucyt, akkor ő lesz az első olyan menekült, aki közhivatalhoz jut az államban.