Bioritmus;tej;laktózérzékenység;

Illusztráció: AFP

- Ezeket felejtse el, ha laktózérzékeny

A laktózintolerancia vagy tejcukor érzékenység diagnózisa után meg kell változtatni a korábbi étkezési szokásokat: a laktózt tartalmazó élelmiszerek fogyasztását mellőzni, de legalábbis csökkenteni kell.

Nem minden tejtermék tiltólistás

A laktózérzékenyeknek nem kell minden tejtermék fogyasztásától tartózkodniuk - mondta Szarka Dorottya, a Budai Allergiaközpont dietetikusa

„Csupán a laktózt, azaz tejcukrot tartalmazó készítményeket kell kerülni vagy egyéni toleranciától függően csökkenteni.”

Az egyéni tolerancia azt jelenti, hogy ugyanannyi laktózt tartalmazó étel fogyasztása után eltérő súlyosságú tünetek jelentkezhetnek, attól függően, hogy kinél milyen mértékben csökkent a tejcukrot lebontó laktázenzim működése. 

Mit igen és mit nem?

A tejcukor a tejjel együtt a 14 jelölésköteles allergén közt szerepel: tehát aláhúzás, dőlt betű, megvastagítás vagy pedig a 7-es szám jelöli a késztermékek csomagolásán.

Laktózmentes diétában nem fogyaszthatók azok az élelmiszerek, amelyek tejcukrot (laktózt), tejet, tejport, tejszínt, tejfölt, vajat, joghurtot, kefirt, túrót, sajtot, írót, tejsavót, tejsavóport, tejsavófehérjét, citopánport, tejes margarint, tejsavó alapú édesítőszert (laktitot – E966), kazeint, kazeinát.

Az étrendbe viszont beépíthetők azok a tejet, tejszármazékot tartalmazó termékek, amelyek csomagolásán vagy címkéjén a gyártó feltüntette a „laktózmentes” jelzőt. Akkor tekinthető egy készítmény laktózmentesnek, ha tejcukortartalma nem haladja meg a 0,1 grammot 100 grammonként. Csökkent laktóztartalmú egy termék, ha 100 grammban 0,2 gramm a tejcukortartalma.

Illusztráció: Shutterstock

A laktázt (azaz a tejcukrot bontó enzimet) tartalmazó készítmények forgalomba kerülése sokat segíthet a tejcukorérzékenyeknek, ugyanis alkalmazásuk mellett akár laktózt tartalmazó étel is fogyasztható, de ezt orvossal, dietetikussal érdemes egyeztetni és el kell olvasni a készítmény betegtájékoztatóját is. Általánosságban a tablettákban lévő enzimaktivitás nagyjából 10 gramm tejcukor, ami nagyjából 200 ml tej elfogyasztásával egyenlő, ez nagyjából 5-6 g laktóz feldolgozásához elegendő. Akkor feltétlenül érdemes laktáz-tartalmő kiegészítőt beszerezni, ha nem vagyunk biztosak a menü laktózmentességében vagy idegen helyen étkezünk. Szükség esetén minden nap, közvetlenül 5-10 perccel étkezések előtt is alkalmazhatók a készítmények. 

A fogkrém is

Bár a laktózmentes étrend elsőre nem tűnik túl bonyolultnak, elég csak a laktózmentes feliratot követni, a dietetikus elmondta, hogy az első időszakban gyakran okoz kellemetlen tüneteket néhány kevésbé ismert laktóztartalmú termék használata. Kevesen tudják például, hogy még a fogkrémek, egyes gyógyszerek és étrend-kiegészítők is tartalmazhatnak tejcukrot. Körültekintően kell eljárni a félkész- és készételek, a felvágottak és húskészítmények esetében, mert bár alapvetően nem tartalmaznak tejet, tejcukrot, de adalékanyagként lehetnek bennük. A dietetikus arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak a tehén-, hanem többek között a juh-, a kecske- és a bivalytej, de a belőlük készült tejtermékeket is kerülni kell. 

Csalánkiütés, pikkelysömör, ekcéma, akne, rosacea, herpesz - bőrbetegségek, amelyek tünetei súlyosbodhatnak, ha valamilyen külső környezeti tényező miatt kibillenünk lelki egyensúlyunkból. A tartós stressz, a szorongás, a levertség, a pánik vagy a depresszió gyengítik az immunrendszert, ezért fogékonyabbá válunk a bőrproblémák kialakulására is.