Tudomány;idősek;boldogság;

Illusztráció: Pexels

- A boldog idősek tovább élnek

A boldogság hozzájárulhat a hosszú élethez - derült ki egy, idős szingapúri emberek körében végzett vizsgálatból.

A szingapúri Duke-NUS orvosi egyetem kutatói nemcsak azt állapították meg, hogy azok a szépkorú emberek, akik boldogok, tovább élnek , hanem azt is, hogy a boldogság növekedése közvetlenül arányos a halandóság csökkenésével - írta a TudományPláza.

A tanulmány a nemzeti reprezentatív, 60 évesnél idősebb szingapúri emberek felmérésének adataira támaszkodva 2009-től a boldogság és az esetleges okok miatt bekövetkező halálozás valószínűségének összefüggését elemezte 2015. december 31-ig. A boldogságot úgy „mérték meg”, hogy megkérdezték a résztvevőket az elmúlt heti tapasztalataikról, illetve arról milyen gyakran tapasztalták a “„Nagyon boldog voltam”, „Élveztem az életet” és „Reményt éreztem a jövőre nézve” érzést. 

A kutatók azt találták, hogy a boldog idősek 15 százaléka halt meg a vizsgálat lezárultáig. Ezzel szemben az arány 20 százaléknál is magasabb volt a boldogtalan idősek körében. A halálozás valószínűsége 19 százalékkal alacsonyabb volt a boldog időseknél. Továbbá a boldogság és a halandóság inverz összefüggése következetes volt a férfiak és a nők körében, valamint a fiatalabbak (60-79 évesek) és az idősek (75 éves vagy idősebbek) között.

„Az eredmények azt mutatják, hogy a boldogság még kis növekedése is hasznos lehet az idősek életében”– magyarázta Rahul Malhotra adjunktus, a Duke-NUS öregedéskutatási és oktatási központ vezetője és a tanulmány vezetőszerzője.

A korábbi tanulmányok a boldogságot vagy a pozitív érzéseket számos, jobb egészségügyi kimenetellel kapcsolták össze, a boldogságnak a hosszabb életre gyakorolt ​​hatásáról szóló bizonyítékok nem voltak meggyőzőek. Ez egyike azon kevés ázsiai tanulmányoknak, amelyek értékelték az idősek boldogsága és halandósága közötti kapcsolatot, miközben számos társadalmi tényezőt, például a magányt és a közösségi hálót is figyelembe vettek.

A „migrénesek” sokszor az első, legapróbb tüneteknél tudják, kezdődik... Ilyenkor rohamkezelésre van szükség, de jobb, ha sikerül megelőzni.