A mai helyzet Sneider szerint azért alakult ki az országban, mert a politikai elit ténykedése folyamatos elszegényedéshez, a kiszolgáltatottság növekedéséhez vezetett. „A gazdaságban és a politikában meglévő liberális túlsúly után az emberek erős vezetőt akartak. A baj az, hogy átestünk a ló másik oldalára” – közölte Sneider Tamás. A Jobbik – folytatta – megpróbálja megtalálni az „individualizmus és a kollektivizmus között az arany középutat”.
Sneider fideszes propagandának minősítette azokat a kormánypárti sajtóban megjelent cikkeket, amelyek szerint a Jobbikon belül egyre nagyobb az elégedetlenség vele és helyettesével, Gyöngyösi Mártonnal szemben. Pont az ellenkezője igaz – állította. Úgy érzi, „stabilizálódik a vezetői szerepünk, dolgozunk, irányt mutatunk a Jobbiknak”.
Volner János alelnök múlt hónapban keményen bírálta saját pártját: a Népszavának egyebek mellett azt mondta, hogy a Jobbik jelenleg nem tud kezdeményezni a politikai térben, béna kacsa módjára sodródik az eseményekkel. Kérdésünkre, hogy milyen a viszonya Volner Jánossal, a pártelnök közölte: „Jó. Annak ellenére is, hogy voltak bizonyos kiszólásai. Ötletekkel és tanácsokkal segíti a Jobbik munkáját”.
A volt jobbikosokból alakult Mi Hazánk Mozgalomról egyik facebookos bejegyzésében Volner azt írta, hogy talán sikerült volna megakadályozni a pártszakadást, ha a parlamenti választás utáni tisztújításon ő is elindul az elnöki posztért és a párt vezetőjévé választják. Sneider máshogyan látja. A Jobbik szerinte tisztulási folyamaton ment keresztül, a pártszakadás a másik tábor miatt mindenképpen megtörtént volna, bárki is a Jobbik elnöke.
„Nem érzek személyes felelősséget” – jelentette ki Sneider Tamás, hozzátéve, hogy a Mi Hazánkból többen jelezték, szeretnének visszalépni a Jobbikba. Novák Előd, a Mi Hazánk alelnöke erre azt közölte: kreatív felvetés, de semmi ilyenről nem tudnak, még ha az átlépők százai mellé „küldhettek is valakit” ezzel a feladattal a Jobbikból. Novák ugyanazt válaszolta Sneider állítására, amit az Európai Néppárt sajtófőnöke a Jobbik csatlakozási szándékára: „Nem tudom, mit szívnak, de láthatóan hatásos”.
Bár egy jobbikos politikustól azt hallottuk, hogy a Mi Hazánk szeretné rávenni Morvai Krisztinát, induljon el az új párt színeiben a jövő évi EP-választáson, Novák Előd ezt alaptalannak nevezte: „Nem merült fel a neve, és maga is bejelentette, hogy visszavonul a képviselőségtől a ciklus végén”. Morvai Krisztina, amikor nyáron hasonlóval kerestük meg, határozott „nemmel” felelt arra a kérdésünkre, hogy hajlandó lenne-e valamilyen szerepet vállalni a Mi Hazánkban.
Visszatérve a Jobbikhoz: a párt név nélkül nyilatkozó képviselői szerint a fideszes sajtó tudatosan próbál hangulatot kelteni Sneider és Gyöngyösi ellen. A támadások függetlenek attól, hogy Sneiderék valójában milyen teljesítményt nyújtanak. „Viták persze vannak, ami természetes. A kormánymédia ezeket igyekszik felfújni” – mondta az egyik megkérdezett.
Volner János esetleges pártelnöki ambícióiról megoszlottak a vélemények. Volt, aki úgy vélte, „kevéssé valószínű, hogy elnöke szeretne lenni a Jobbiknak, nem az a típusú ember”. Másvalaki számolt ezzel a lehetőséggel, de csak a soron következő, két év múlva esedékes tisztújításon. A Jobbikban „furcsállották” azt a cikkünkben is idézett facebookos bejegyzést, amelyben Volner arról értekezett, hogy pártelnökként képes lett volna megakadályozni a szakadást. Ennek azonban a párton belül nem lett komoly következménye.
Lehet, hogy tesztelni akarta, meddig mehet el – az erről beszélő jobbikos képviselő azt hangsúlyozta, hogy a zűrzavaros időszak után a pártban most „mindenki nyugalmat akar”. A „Habony-művek bulvármédiájával” szemben egyáltalán nem gondolja, hogy Volner János „katonai puccsot szervezne” a Jobbikban.