CEU;Michael Ignatieff;Sargentini-jelentés;

Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora

- CEU-rektor: Európa sorsáról is döntenek a Sargentini-jelentéssel

Az Európa Parlament tagjai nem csak az Orbán-kormány vezette Magyarországról, de a demokráciáról is véleményt mondanak a jelentésre adott voksukkal – mondta Michael Ignatieff.

Üzenetértékű lesz az, ahogy az EP-tagok voksolnak majd Judith Sargentini zöldpárti képviselő Magyarországról szóló jelentéséről – mondta a Közép-Európai Egyetem vezetője a The Guardian-nek nyilatkozva.

Az Európa Parlamentben jövő héten kedden döntenek a Sargentini-jelentés ügyében, ami az orbáni politikát elemezve 12 pontban foglalja össze a magyar demokráciát, jogállamot, civil szervezeteket érintő veszélyeket – és javasolja Magyarország ellen a 7-es cikkely szerinti eljárás megindítását. A keddi vita előtt Orbán Viktor is felszólalhat, de mindössze hét percig,  míg korábban nem korlátozták beszédeit.

Ignatieff szerint Európa jövője került mérlegre azzal, hogy az Európai Parlament tagjai voksolnak Magyarország jobbra tolódásáról, fontos lesz az is, ahogy a konzervatív képviselők látják a magyar kormány által elkövetett uniós jogsértéseket. Ez nem egy elvont kérdés. A CEU ügye pedig központi szerepet kap a vitában, mert amit a CEU-ról mondanak, az tükrözi a nyilatkozók demokráciáról alkotott véleményét is – mondta a Soros-alapítványi fenntartású egyetem rektora. 

Michael Ignatieff hozzátette, tudja, hogy sok konzervatív politikus egyetért Orbán Viktor migrációról alkotott elképzeléseivel, a Sargentini-jelentéssel nem csak erről, hanem az akadémiai függetlenségről, a sajtószabadság ügyéről is egyértelmű véleményt kell mondani Magyarországgal kapcsolatban.

A brit lap arra is emlékeztet, hogy David Cornstein új amerikai magyar nagykövet nagyon határozottan kiállt a CEU védelmében, míg a magyar sajtószabadság vagy a politikai-közéleti korrupció ügyében nem akart állást foglalni.

A jelentés elfogadásához a parlament tagjainak abszolút többsége, vagyis legalább 376 képviselő igen szavazata szükséges. Judith Sargentini nem akarta megjósolni a szavazás kimenetelét. Sok függ attól, mondta, hogy jelentése mekkora támogatást kap a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt (EPP) tagjaitól. Bár a politikai csoportok közvetlenül a szavazás előtti napon – az eredeti terv szerint jövő kedden – döntenek az álláspontjukról, úgy tudjuk, az EPP valószínűleg a képviselők lelkiismeretére fogja bízni, hogy az igen vagy a nem gombot nyomják-e meg. Az EP többi nagy frakciója várhatóan egységes pártálláspontot fog megfogalmazni, ezt azonban ezúttal sem lesz kötelező betartani.

A Sargentini-jelentésről valószínűleg név szerinti szavazás lesz, vagyis tudni lehet majd, ki hogyan foglalt állást. 

A külső szemlélő csak kapkodja a fejét: magas rangú kínai vendég és az újraegyesítésről szóló vezércikk a pártlapban a rezsim fennállásának 70. évfordulóján.