;;

Külügyminisztérium;Terror Háza;

- A Terror Házából érkezik a külügy fontos embere

Hiába a Külügyminisztérium egyik legfontosabb egysége a Stratégiai Tervező-Elemző Főosztály, tapasztalt szakember helyett a Terror Háza Múzeumból igazoltak egy történész végzettségű vezetőt.

Nagy az értetlenség és a felháborodás a Külügyminisztériumban a Stratégiai Tervező-Elemző Főosztály új vezetője miatt – értesült lapunk kormányzati forrásból. A külügy egyik legfontosabb osztályát egy olyan vezetőre, Baczoni Dorottyára bízták, akinek nincs diplomáciai tapasztalata, a Terror Háza Múzeum történésze volt.

Ezt a főosztályt – forrásunk szerint – jellege és fontossága miatt számos más európai ország Külügyminisztériumában közvetlenül a tárcavezető felügyelete alá rendelik, hazánkban viszont folyamatosan csökken a jelentősége. Mindenesetre tapasztalt, több külszolgálattal rendelkező – gyakran nagyköveti rangú – diplomaták szokták vezetni. 2010 nyarától, még Martonyi János miniszterségének idején például Szestay Ádám alá tartozott ez a főosztály. A diplomatát első kiküldetése a Felvidékhez kötötte, 2002-ben Pozsonyba került. Utána rövid ideig szerb referensként, majd két évet Bukarestben beosztott diplomataként szolgált. 2008-tól az Országgyűlés Külügyi Hivatalában a szomszédsági kapcsolatok kérdéskörével foglalkozott.

Baczoni nem rendelkezik hasonló pályaívvel, PhD végzettségű történész. Kerestük a főosztályvezetőt, hogy megtudjuk: miért pont rá esett a választás egy tapasztalt diplomata helyett, de Baczoni a Külügyminisztérium sajtóosztályához irányította lapunkat. Onnan azonban cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat a kérdéseinkre.

Balázs Péter volt külügyminiszter érdeklődésünkre azt mondta: „ahol van külpolitikai ott kell, hogy legyen egy stratégia részleg is, ez pedig olyan, mint az adott ország külpolitikája.” Balázs Péter hangsúlyozta: a külpolitika egyik legfontosabb pillére a stratégiaalkotás, amellyel a napi politikán felülemelkedve, nagyobb perspektívában gondolkodva keresik az ország optimális beágyazódását a nemzetközi viszonyokba. – Osztályvezetőnek olyan tapasztalt diplomaták kellenek, akik képesek stratégiát is alkotni – fogalmazott az egykori külügyminiszter.

Mindenesetre hiába a stratégiaalkotás fontossága és a külügyesek „kiakadása”, Baczoni vélhetően élvezi Szijjártó Péter tárcavezető bizalmát. Legalábbis erről tanúskodik az az e-mail, amelyet a szervezeti egységek irányítóinak és a misszióvezetőknek küldtek szét a Külügyminisztériumban az új főosztályvezető kinevezéséről. Azt írták: „A főosztály a tevékenységével proaktív módon kíván hozzájárulni a magyar külpolitikai döntéshozatal elősegítéséhez. Mindezt a többi szervezeti egységgel szorosan együttműködve, egymás munkáját

kölcsönösen segítve szeretné megvalósítani.” A főosztály illetékességi körébe tartozik többek között a minisztérium szakmai és területi főosztályai elemző és tervező tevékenységének nyomon követése, stratégiai háttértanulmányok készítése, új innovatív szakmai, politikai javaslatok megfogalmazása.

Magyarországon minden tizedik ember akadályba ütközik egy honlap olvasása közben, világszinten százmilliókat érint a probléma. Az IThon.info másodszor rendez versenyt informatikusoknak, amelynek célja, hogy minél több honlapot akadálymentessé tegyenek.