szexuális zaklatás;Philadelphia;katolikus papok;New York állam főügyésze;

Képünk illusztráció

- Ügyészek szállják meg New York állam katolikus egyházközségeit

Az állami főügyész a philadelphiai molesztálási botrány miatt döntött az átvilágításról, mivel az ottani katolikus vezetők módszeresen eltussolták a helyi papok gyermekzaklatási ügyeit.Az állami főügyész a philadelphiai szexuális zaklatási botrány miatt döntött az átvilágításról, mivel az ottani katolikus vezetők módszeresen eltussolták a helyi papok gyermekmolesztálási ügyeit

New York állam főállamügyésze csütörtökön elrendelte az állam összes katolikus egyházközségének átvizsgálását esetleges szexuális visszaélések miatt. New Jerseyben hasonló vizsgálat végett az államügyész vizsgálóbizottságot hoz létre.  

Barbara Underwood New York állam főállamügyésze bejelentette: polgári peres eljárást indít az állam mind a nyolc egyházközsége ellen, kiderítendő, hogy az egyház megfelelően járt-e el az esetleges szexuális visszaélések feltárásában. Az államügyész bírság terhe alatti idézést küldött valamennyi egyházközségnek - írja Járai Judit, az MTI washingtoni tudósítója.

A New York állammal szomszédos New Jerseyben Gurbir Grewal főállamügyész irányítja majd azt a különleges bizottságot, amely megvizsgálja, történtek-e a pennsylvaniaihoz hasonló szexuális visszaélések és megpróbálták-e ezeket eltussolni az egyházi elöljárók.

Mindkét államügyész hivatala hivatkozott a Pennsylvaniában néhány héttel ezelőtt egy vádesküdtszék által nyilvánosságra hozott jelentésre, amelyből kiderült: 

a tagállamban az elmúlt hét évtizedben több mint ezer gyermek lett papok szexuális zaklatásainak áldozata. A jelentés kitért arra is, hogy a pennsylvaniai katolikus vezetők mindvégig tudtak a visszaélésekről, de eltussolták ezeket.

„A pennsylvaniai vádesküdtszék jelentése fellebbentette a fátylat a papság hihetetlenül zavarba ejtő és züllött cselekedeteiről... A New York-i áldozatoknak is joguk van arra, hogy hallassák hangjukat, és mi tőlünk telhetően mindent megteszünk, hogy igazságot szolgáltassunk nekik" - fogalmazott Underwood főállamügyész. Bejelentette egyúttal azt is: "forródrótot" hoztak létre, hogy az áldozatok beszélhessenek a nyomozókkal.

Gurbir Grewal, New Jersey főállamügyésze szintén közölte, hogy az áldozatoknak módjuk lesz "forródróton" közvetlenül beszámolni a nyomozóknak. "Tartozunk annyival New Jersey lakóinak, hogy kiderítsük, vajon nálunk is történtek-e ugyanolyan a visszaélések, mint Pennsylvaniában. Ha igen, akkor megtesszük a megfelelő intézkedéseket a felelősök ellen" - közölte Grewal.  

Az Egyesült Államokban az elmúlt hetekben megrengette a katolikus egyházat a napvilágra került szexuális visszaélések sorozata. A pennsylvaniai botrány augusztus 15-én robbant ki. Azóta kiderült, hogy Theodore McCarrick bíboros, Washington volt érseke is vádolható szexuális visszaélésekkel, sőt, egy Volt pöspök és vatikáni nagykövet, Carlo Maria Vigano szerint McCarrick ügyeiről állítólag Ferenc pápának is tudomása volt. McCarrick lemondásra kényszerült a bíborosi kollégiumban betöltött posztjáról, a pápa viszont botránykeltésről beszél.. Daniel DiNardo, az amerikai püspöki konferencia elnöke - aki elítélő és bocsánatkérő nyilatkozatot adott ki az ügyben - a Vatikánba készül, hogy megvitassa a helyzetet. 

„Túl lassúak vagyunk és túlságosan kompromisszumkészek” – mondta Magyarországról és Lengyelországról a francia államfő.