Televízió, falikonzol, antenna, mosógép, több százezer forintos hangtechnikai eszközök, vérnyomásmérő, vércukormérő – ezeket mind a gondozottak saját pénzéből vásárolták a nagymágocsi Aranysziget Szociális Otthonban, derült ki az alapvető jogok biztosának friss jelentéséből.
Noha ezek az eszközök jog szerint az ellátottak tulajdonának számítanak, a vagyontárgyaikról készült leltárba – egyikük halála után a hagyatéki leltárba sem – került bele.
A jelentés szerint maguknak a lakóknak egyébként nem is volt mindenre szükségük: hangtechnikai eszközök – amelyek 297 ezer forintba kerültek – elsősorban az intézménynek kellettek rendezvények megtartásához. A beszerzéshez kifejezetten azokhoz a lakókhoz fordultak, akikről tudták, hogy van elég pénzük. A vagyontárgyak tulajdoni viszonyainak rendezésére adásvételi szerződést írattak alá az érintettekkel, amelyben az állt, eladják az eszközöket a „Nagymágocsi Kastélyotthonért” Alapítvány részére. A vételár összegét és a megfizetés módját viszont már nem rögzítették.
Az intézménynek a nagymágocsi Károlyi kastély ad otthont, amely 300 férőhellyel rendelkezik, a kihasználtság azonban ennél magasabb, a vezetőség tájékoztatása szerint 100,67 százalékos. A lakók többsége 60 és 80 év közötti, de vannak 45-60 év, 80-90 év közöttiek, de 90 évesnél idősebbek is. Az elmúlt időszakban több rendkívüli haláleset is volt: 2015-ben az egyik ellátott felakasztotta magát a kertben.
Ugyanebben az évben egy másik lakó az intézmény aulájában vetette le magát az emeletről. 2016-ban pedig az egyik gondozott az ablakból kiugorva lett öngyilkos. A halálesetek megviselték a többi lakót, de a dolgozókat is. Bár a borzalmak feldolgozásában mentálhigiénés munkatársak segítenek, ám leterheltség miatt nem jut mindenkire elég idő. Szakápolóból sincs elég, a gondozók száma mintegy háromszorosa az ápolókénak. Nem tudják biztosítani, hogy minden műszakban legyen szakképzett ápoló vagy szakápoló, így előfordul, hogy a gondozóknak kell ellátniuk az ő feladatukat is.
A túlzsúfoltság miatt egyes lakók elhelyezése sem megfelelő, vannak 10-12 ágyas szobák is. De az egyik kétszemélyes szoba is olyan kicsi, hogy a járókeretes gondozottnak fel kell tennie a járókeretét az ágyra, hogy társa is be tudjon jönni. Egy másik kétszemélyes szobában csak úgy férnek el a kerekes székek, hogy az ágyat megrövidítették. Bár az ellátottak többsége sok gyógyszert szed, a büfében vásárolhatnak maguknak alkoholt (elmondásuk szerint rossz minőségű bort).
Az ombudsman felkérte az intézmény vezetőjét és fenntartóját a problémák mihamarabbi rendezésére.