ellenőrzés;Állami Számvevőszék;Magyar Állami Operaház;

Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója

- Komoly gondokat talált ÁSZ az Operaház gazdálkodásában

Négy év alatt sem tudtak transzparens módon elszámolni a kapott közpénzekkel, Magyar Állami Operaház pedig éves kiadásuk ezalatt közel a duplájára nőtt - derül ki az Állami Számvevőszék jelentéséből.

Rossz volt a belső ellenőrzési rendszer, nem volt szabályszerű a pénzügyi és vagyongazdálkodás, évekig nem volt kockázatelemzés – csak úgy záporoznak a kritikák a Magyar Állami Operaházra az Állami Számvevőszék 2012-2016. közötti időszakot vizsgáló jelentésében. 

Az ÁSZ szerint a fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériuma szabályosan járt el az alapítói és az egyéb irányítói jogosultságok tekintetében – bár az Operaházat érintő, ellenőrzött beruházások döntés-előkészítése nem volt szabályszerű a tárca részéről.

Az Operaháznál viszont annál több problémát találtak: az állami intézmény ellenőrzött időszakban nem rendelkezett önköltség számítási szabályzattal, megfelelő közbeszerzési szabályzattal, a beszerzések lebonyolításával kapcsolatos eljárásrenddel. 2012. január 1. és 2014. június 30. között kockázatkezelési rendszert sem alakítottak ki, és későbbi kialakítás után sem működtették azt.

Nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak a jelentés szerint a bevételek beszedése és elszámolása, a kiadási előirányzatok felhasználása sem. Az Operaház ráadásul bizonylat nélkül vett nyilvántartásba vett öt ingatlant, bruttó 25 millió forintos mértéket meghaladó tárgyi eszközök vásárlásakor pedig nem kötött vagyonkezelési szerződést az MNV Zrt-vel, megsértve a jogszabályi előírásokat. 

Az ÁSZ jelentésből az is kiderült, hogy az Operaház költségvetési kiadásai 2012 és 2016 között mintegy megduplázódtak: míg az elszámolások alapján 2012-ben 5 milliárdos költségvetési bevételre jutott 8 milliárdos kiadás, 2016-ban már közel 5,2 milliárdos bevétel mellett közel 15,6 milliárdot költöttek.

A Számvevőszék azt is hozzátette, hogy az új műhelyház és próbacentrum létrehozásához szükséges beruházás „magas kockázatokat hordoz” az átláthatóság, elszámoltathatóság és eredményes megvalósítás szempontjából. A HVG februári cikke szerint a a Kőbányai úti műhelyház államilag támogatott felújítása 14,5 milliárd forintba kerület.

Jelentésében az ÁSZ az emberi erőforrások miniszterének három, a Magyar Állami Operaház főigazgatójának tizenhét javaslatot fogalmazott meg, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.

A XIII. kerületi önkormányzat csütörtöki ülésnek napirendi pontjai közé került a kérdés.