atomerőmű;Paks;Duna;

- Termálfürdőt csinál a Dunából az atomerőmű-bővítés

A hivatalos mérésekkel trükközve is éppen csak 30 fok alatt marad a folyó hőmérséklete, de ha működni kezd a két új blokk, biztosan jóval melegebb lesz a víz, ami kifejezetten káros az élővilágra.

A paksi hűtővízcsatorna befolyója alatt a Duna vizének hőmérséklete augusztusban minden bizonnyal túllépte a környezetvédelmi engedélyben szereplő határértéket, vagyis az atomerőművet a szabályok betartása esetén le kellett volna állítani – erre a következtetésre jutott a hivatalos hatósági adatok kikérése után Vajnai Attila (a villamosmérnök-közgazdász Vajnai a sajtóban a Munkáspárt majd az Európai Baloldal politikusaként szerepelt, ám civilben az MVM munkatársa, és elismert energetikai szakértőnek számít). Mint Facebook-oldalán írja, szeptember 4-én elektronikus formában kapta meg a kért információkat, amelyek alapján „reális a gyanú, hogy 2018. július 30. és augusztus 12. között a paksi atomerőmű hűtővizének kifolyójától 500 méterre folyásirányban meghaladta a Duna vizének hőmérséklete a 30 Celsius fokot”.

Szerinte a kapott adatokból kiderül, hogy az atomerőmű a méréseit a reggeli órákban végezte, amikor a leghidegebb volt a folyó vize. Holott azokban a napokban a kora délutáni órákban akár 1,5 fokkal is magasabb volt a víz hőmérséklete a reggel mért értékeknél. Márpedig „a reggeli órákban végzett mérések is azt mutatják, hogy július 30. és augusztus 12. között 1-2 tized fokkal maradt a 30 Celsius fokos szint alatt a Duna vizének hőmérséklete (…) ebben az időszakban az atomerőmű hűtővizének hőmérséklete – amit közvetlenül a Dunába eresztenek – 35 és 36 Celsius fok között mozgott” - írja a szakember. Vajnai Attila leszögezi: a nyilvánosságra került adatok felvetik annak a gyanúját, hogy az atomerőmű megsértette a hőmérsékleti korlátra vonatkozó rendeletet, és a mérések elvégzésének módszere is felülvizsgálatra szorul.

Korábban szintén Vajnai hívta föl rá a figyelmet, hogy a mérések körül a napszak megválasztásán túl más furcsa körülmény is akadt: „Augusztus 24-től 10 napon át csak három blokk üzemelt, mert a 3. blokk terven felüli karbantartás miatt leállt. Ha mind a négy blokk üzemelt volna, akkor valószínűleg még a jelenlegi hivatalos mérések is a 30 fokos határ túllépést regisztrálták volna.”

Mindennek nem csak a jelen, hanem a jövő szempontjából is jelentősége van: a kormány tervei szerint 2026-től már nem csupán a mostani 2000, hanem összesen 4400 megawattnyi atomerőművi kapacitás üzemel majd Pakson, és akkor is tartani kell majd a 30 fokos környezetvédelmi határértéket, ami a több mint a duplájára bővülő teljesítmény mellett, az ideihez hasonló forró és aszályos periódusokban fizikai képtelenségnek tűnik. Emiatt Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője a napokban a kiadott engedély, illetve az engedélyezési eljárás felülvizsgálatát kezdeményezte az összes érintett szakhatóságnál (kitérve arra a kérdésre is, hogy az európai gyakorlatban szokásos, a vízi élővilág tűréshatárához igazodó 28 fok helyett nálunk miért 30 fok a határérték). Az ügyben ugyancsak a környezetvédelmi hatósághoz fordult az Energiaklub, hatósági eljárást sürgetve az eset tisztázása és a vélelmezhető szabálysértés kivizsgálása érdekében.

A rendszer nem kegyelmez azoknak, akik nem állnak be a sorba. Erről szól Pusztai-Csató Adrienn, Szentistván volt polgármesterének története.