Szkripal-ügy;Novicsok;

- Szkripal-ügy: Két oroszt keres a brit ügyészség

Theresa May szerint a gyanúsítottak az orosz katonai hírszerzés ügynökei, a Kreml érthetetlennek tartja a London által adott információt.

A brit vádhatóság szerdai bejelentése szerint két orosz állampolgár, Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov lehet felelős Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettős ügynök és lánya, Julija Szkripal tavaszi angliai megmérgezésével. A rendőrség arra is felhívta a figyelmet, hogy a megadott nevek feltehetően álnevek. A vádlottakat okmányaiban szereplő fényképük alapján lehet azonosítani.

Petrov és Bosirov

A hatóságok biztonsági kamerák felvételeit is nyilvánosságra hozták - számol be a CNN. Ezeken az látszik, ahogy a két 40-es éveiben járó férfi március 2-án megérkezik Londonba, 3-án és 4-én – a Szkripal és lánya elleni merénylet napján – Salisbury-ben tartózkodik, majd még mindig 4-én felszáll egy az országot elhagyó repülőre.

A Korona nevében eljáró legmagasabb szintű angol-walesi ügyészi hivatal (Crown Prosecution Service, CPS) terrorizmusellenes ügyosztályának közleménye szerint a Scotland Yard terrorelhárító műveleti részlege alapos vizsgálat után a minap eljuttatta a vádhatósághoz az összegyűjtött bizonyítékokat – írja az MTI.

Az ügyészség megállapította, hogy e bizonyítékok elégségesek a vádemeléshez Petrov és Bosirov ellen, az elmarasztaló bírósági ítélet megszületésének reális esélyével.

A két férfit többszörös gyilkossági kísérlettel, súlyos testi sértéssel, illetve tiltott vegyi fegyver használatával és birtoklásával vádolják, amivel számos életet veszélyeztettek. Őket teszik felelőssé továbbá Dawn Sturgess és Charlie Rowley véletlen megmérgezéséért is – közülük Strugess életét vesztette, emlékeztet a BBC.

A mérgezésekben használt Novicsok nyomait sikerült kimutatniuk az orosz páros korábbi szálláshelyén is.

A CPS közölte azt is, hogy nem kéri Oroszországtól a két gyanúsított kiadatását, mivel az orosz alkotmány tiltja orosz állampolgárok kiadatását. A vádhatóság ehelyett európai elfogató parancsot ad ki, amelynek hatálya alapján a két orosz gyanúsítottat őrizetbe vehetik olyan európai országokban, amelyekben ez a körözés érvényesíthető.

May: A gyanúsítottak az orosz katonai hírszerzés ügynökei

A brit miniszterelnök szerint Londonnak bizonyítékai vannak arra, hogy a két orosz gyanúsított az orosz katonai hírszerzés (GRU) ügynöke.

Theresa May az MTI tudósítása szerint a londoni alsóház képviselőinek tartott beszámolójában azt mondta, a GRU igen fegyelmezetten dolgozó szervezet, jól kiépített parancsnoki láncolattal, vagyis Szkripalék megmérgezése nem lehetett engedély nélkül végrehajtott művelet, és szinte biztos, hogy az akciót a GRU-n kívül, „az orosz állam valamely magas szintjén” is jóváhagyták.

A brit kormányfő megerősítette, hogy az angol-walesi vádhatóság európai elfogató parancsot adott ki a két orosz gyanúsított ellen. Theresa May hozzátette: London hamarosan az Interpol hálózatában is nemzetközi körözést rendel el kézre kerítésükre. May szerint ez azt jelenti, hogy ha a két gyanúsított valaha is kiteszi a lábát Oroszországból, London minden lehetséges lépést megtesz elfogatásuk, kiadatásuk és nagy-britanniai bírósági felelősségre vonásuk érdekében.

A brit miniszterelnök a Szkripal-üggyel összefüggésben nem jelentett be az eddigi ellenlépéseken túl konkrét új szankciókezdeményezéseket Oroszország ellen, de megerősítette, hogy London új EU-szankciórendszer létrehozását szorgalmazza például a kibertámadások vagy súlyos emberi jogsértések felelősei ellen.

Theresa May azt mondta, hogy az orosz katonai hírszerzés tevékenysége Nagy-Britannia minden szövetségesére és állampolgáraikra is veszélyt jelent, és a Salisburyben történtek vizsgálatának eredményei is megmutatták, hogy együttes erőfeszítésekre van szükség különösen a GRU-val szemben. Hozzátette: jóllehet részleteket nem árulhat el, de a kormány a brit nemzetbiztonsági apparátus teljes eszköztárát felhasználja az orosz katonai hírszerzés jelentette fenyegetés ellen.

A brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Londonnak nem az orosz néppel van vitája, és továbbra is reméli, hogy egyszer ismét erős partnerségi viszonyt alakíthat ki az orosz kormánnyal. Nagy-Britannia Oroszországhoz hasonlóan az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja, és e minőségében továbbra is kapcsolatban marad az orosz kormánnyal a nemzetközi béke és biztonság kérdéseiben. Ezeket a kommunikációs csatornákat azonban fel fogja használni annak egyértelmű kifejtésére is, hogy semmiféle civilizált nemzetközi rendszerben nem lehet helye a Salisburyben történtekhez hasonló barbár cselekedeteknek – közölte May.

Orosz külügyi szóvivő: London nem adja ki az ujjlenyomatokat

Laurie Bristow moszkvai brit nagykövet az orosz külügyminisztériumban közölte, hogy London nem adja ki a Szkripal-ügy két gyanúsítottjának ujjlenyomatait – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva.

„Oroszország külügyminisztériuma kérte a moszkvai brit nagykövettől, hogy bocsássák rendelkezésre annak a két férfinak az ujjlenyomatait, akiket Londonban a salisburyi ügy gyanúsítottjaként neveztek meg és Oroszországgal hoztak összefüggésbe. A brit nagykövet kijelentette, hogy a brit fél nem bocsátja rendelkezésre ezeket az anyagokat”–jelentette ki.

Zaharova az Eho Moszkvi rádiónak azt mondta, a brit fél megtagadta, hogy a gyanúsítottakról közreadott információkkal kapcsolatban válaszoljon a felvilágosítást kérő londoni orosz nagykövetségnek. Szavai szerint Moszkva csak a gyanúsítottak nevét és fotóit ismerhette meg, azok útlevél- és vízumszámát nem, és más pótlólagos információt sem kapott.

A szóvivő korábban azt mondta, hogy Moszvkának nem mond semmit a Theresa May brit kormányfő által az orosz katonai hírszerzés ügynökeinek nevezett két gyanúsított, Alekszandr Petrov és Ruszlan Bosirov neve. Az orosz Interfax idézte a Bloomberg amerikai hírügynökség jelentését, amely a brit kormányfő szóvivőjére hivatkozva azt írta, hogy Mayt „nem érdekli” a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatandó megbeszélés lehetősége.

Kreml: Érthetetlen a London által adott információJurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója közölte: a Szkripal-üggyel kapcsolatban London által nyilvánosságra hozott információ érthetetlen, az orosz fél nem ismeri a britek által megnevezett gyanúsítottakat. „Hallottunk vagy láttunk két nevet, de ez a két név nekem személyesen nem mond semmit, mint ahogy, gondolom, önöknek sem” – monda a sajtó képviselőinek, és utalt arra, hogy közleményében a londoni rendőrség országos hatáskörű terrorelhárító szolgálata is elismerte, hogy az ügyészi hivatal által közzétett két név valószínűleg álnév. „Nem értem, hogy miért tették és milyen jelzést küld ezáltal a brit fél, ebben egyszerűen nehéz kiigazodni” – hangoztatta a Kreml tisztségviselője. Megfogalmazása szerint „érthetetlen” az, amit a brit fél „adatnak” nevezett. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő Usakov előtt szintén azt mondta, hogy Moszvkának nem mond semmit Petrov és Bosirov neve. Ismételten felszólította Londont, hogy „a nyilvános vádaskodásról és az információval való manipulálásról térjen át a gyakorlati együttműködésre az (orosz) igazságügyi szervekkel”.

A Spitzenkandidat intézménye olyan, mintha egy elnök már a választás előtt kinevezné a következő kormányt - fogalmazott Christophe Castaner. Pártja nem fog támogatni egyetlen jelentkezőt sem. Ezzel furcsa módon Orbán Viktor is egyetért.