Tudomány;Marsjáró;Opportunity;

Fotó: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

- Tisztul az ég a marsjáró fölött, a kutatók remélik, hazaszól

Minden jel arra mutat, hogy kezd felszállni a május végén észlelt, globális marsi porvihar okozta köd. Az Opportunity küldetés munkatársai azt remélik, hogy a rover megpróbál hazaszólni.

Ahogy a csendesedik a május végén felfedezett bolygóközi porvihar, úgy tisztul az ég az Opportunity Perseverance Valley-ben levő pihenőhelye felett. A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL – Kalifornia állam, Pasadena) mérnökei bíznak benne, hogy a közel 15 éves, napelemekkel működő rover hamarosan elegendő napfényt kap ahhoz, hogy elindítsa a helyreállítási folyamatokat. A küldetés csapata kétlépéses tervet készített elő, hogy a lehető legnagyobb valószínűséggel tudjanak majd sikeresen kommunikálni a roverrel, amely a porvihar miatt jelenleg nem üzemel - írta a Csillagászat.hu.

“A Nap már átszűrődik a ködön Perseverance Valley felett, és hamarosan elegendő napfény lesz ahhoz, hogy az Opportunity újratöltse az akkumulátorait”- mondta John Callas, a JPL Opportunity projekt menedzsere.

A rover utoljára június 10-én kommunikált a Földdel, jelenlegi állapotáról nem tudni semmit. 

“Az idei globális marsi porvihar okozta köd az eddigi legkiterjedtebb feljegyzett vihar, de minden jel arra mutat, hogy végre a végéhez közeledik. Az Opportunity helyzetének kb. 3000 km-es körzetében már egy ideje nem mutatnak aktív porviharokat a MARCI felvételei”- mondta az MRO projektkutatója, Rich Zurek (JPL).

A küldetés munkatársai remélik, hogy a rover megpróbál hazaszólni, de felkészültek a huzamosabb ideig tartó csendre is. 

“Ha nem hallunk választ 45 napon belül, akkor kénytelenek leszünk azt a következtetést levonni, hogy a Napot eltakaró por és a marsi hideg együttesen olyan hibát okozhattak a marsjáróban, amelyet valószínűleg nem tud helyreállítani. Azon a ponton az Opportunity elérésének aktív szakasza véget ér. Azonban, arra a nem túl valószínű esetre való tekintettel, hogy vastag por ülne a napelemeken, ami blokkolja a Nap fényét, még jó pár hónapon keresztül passzívan figyelni fogjuk”- mondta Callas.

Ez, a passzív hallgatással töltött idő esélyt ad arra, hogy egy marsi porördög arra jár és szó szerint lesöpri a port a napelemekről. Ilyen “tisztogatásokat” 2004-ben észleltek először, amikor a Spirit és az Opportunity akkumulátor töltöttsége is több százalékkal növekedett egyetlen marsi éjszaka alatt, pedig további csökkenést vártak a szakemberek. Ilyen porördögöket a roverek és keringőegységek észleltek már 

Arra azonban kicsi az esély, hogy a napelemeken összegyűlt por az Opportunity némaságának oka. Ennek ellenére a kutatócsoport érzékeny rádióvevővel pásztázza a spektrumot Marsról érkező jelek reményében, hátha a rover kommunikálni próbál. Ha ez így is lesz, arra sincs biztosíték, hogy a marsjáró működőképes lesz. Nem lehet tudni, hogy milyen hatással volt ugyanis a legutóbbi vihar a rendszerére, okozhatott csökkent energiatermelést, akkumulátor teljesítményt vagy más kárt.

A kutatók óvatosan optimisták, hiszen az Opportunity már számos nehézségen ment keresztül a Marson eltöltött több mint 14 éve alatt. A marsjárókat nagyjából egy km megtételére tervezték, az Opportunity eddig több mint 45 kilométert haladt. A rover tehát tűzön-vízen át kitart, így a mérnökök remélik, hogy a porvihar is csak egy újabb bukkanó a marsjáró rögös útján.

“Ilyen helyzetekben nem lehet mást tenni, mint bízni a legjobbakban és minden eshetőségre felkészülni. Bízunk a kitartó marsjárónkban, hogy még egyszer talpra tud állni. Ha pedig megteszi, mi itt leszünk, hogy meghalljuk”- nyilatkozta Callas.

A pajzsmirigynek a testhőmérséklet szabályozásában is fontos szerepe van, alulműködése esetén jellemző tünet a fázósság.