oktatás;pedagógushiány;

Illusztráció

- Tanárhiány: ez csak a kezdet

A 24. órában vagyunk, ha most nem teszik vonzóbbá a pályát a fiatalok számára, nagy gondok lesznek – mondta a PDSZ-elnök.

Összesen 4325 betöltetlen pedagógus álláshely volt augusztus végén az állami általános iskolákban és gimnáziumokban – derült ki az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ (KK) összesítéséből, amit az Index hozott nyilvánosságra. A legtöbben az általános iskolákból hiányoztak, itt 3945 betöltetlen tanári álláshely volt tanévkezdés előtt. Kiderült az is, egyes tankerületekben – például a mezőkövesdiben vagy a szerencsiben – az általános iskolák finanszírozott órakeretének kihasználtsága alig érte el a 60 százalékot.

Az elmúlt hetekben több adat is megjelent a tanárhiánnyal kapcsolatban, a valósághoz a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) becslései álltak a legközelebb: Szűcs Tamás PDSZ-elnök már augusztus elején arról beszélt, legalább 4-5 ezer tanár hiányzik a rendszerből.

– Pontos adataink nekünk sem voltak, saját tapasztalataikra, az elmúlt évek tendenciáira alapozva becsültük meg a számot – mondta a Népszavának Szűcs. Hangsúlyozta: noha a tanárok összlétszámához (a KK-s iskolákban mintegy 81 ezer pedagógus dolgozik) képest a hiány csupán néhány százalékos – az Index számításai szerint mintegy 4 százalékos –, így elenyészőnek tűnhet, de ha a betöltetlen álláshelyek számát megszorozzuk egy húszfős osztálylétszámmal, akkor megkapjuk, hogy a tanárhiány legalább 80 ezer diákot érint kisebb-nagyobb mértékben.

– És ez csak a kezdet. A pedagógus társadalom elöregedőben, 5-6 év múlva jönni fog a nyugdíjbumm – fogalmazott a PDSZ-elnök. Mint mondta, a 24. órában vagyunk, ha most nem teszik vonzóbbá a pályát a fiatalok számára, nagy gondok lesznek. A tanári képzésre jelentkezők aránya ugyan lassan növekszik, ám a PDSZ szerint a lemorzsolódás még most is magas, több mint 40 százalékos. Mire egy tanár az egyetemről eljut a munkaerőpiacra, legalább 6-7 év. A pályakezdők mintegy 30 százaléka pedig jellemzőn egy év után elhagyja a pályát.

A KK közben cáfolta az Indexen megjelent híreket, szerintük azok valótlanok. „A Klebelsberg Központ információi alapján az országos – mintegy 170 ezer fős – pedagóguslétszám legfeljebb 1-2 százaléka betöltetlen” – írták, mintha figyelmen kívül hagyták volna, hogy az Index nem az országos, csupán a KK által fenntartott általános- és középiskolák adatait használta a 4 százalékos tanárhiány kiszámításakor (ebben nincsenek benne az óvodák, egyházi intézmények, szakképző iskolák). Ha a KK szerint a 170 ezres összlétszámmal számolva is elérheti a 2 százalékot a betöltetlen állások száma, az Index által alapul vett 81 ezer esetében a 4 százalék nem tűnik valószerűtlennek. Ráadásul a KK szerinti 1-2 százalékos hiány is 1700-3400 tanárt jelent, ami nem nagyságrendi különbség a korábban nyilvánosságra került adatokhoz képest.