Múlt pénteken véget ért az átigazolási időszak az összes top bajnokságban, Európában már csak öt futballhatalomnak aligha nevezhető országban (Csehország, Bulgária, Szlovákia, San Marino, Izrael) maradt nyitva az átigazolási piac. Az elmúlt években egyre nagyobb összegeket költöttek a klubok, s idén fordult elő először, hogy két ligában is egymilliárd euró fölötti összegért igazoltak – olvasható ki mindez az átigazolásokra szakosodott Transfermarkt.de adataiból.
Az angolok ezúttal is vitték a prímet: a tavalyi több mint kétmilliárdos rekordtól azonban alaposan elmaradtak a mostani 1,42 milliárddal, ám az olaszok is tíz számjegyű összeget költöttek. Mindez elsősorban az olasz bajnok Juventusnak köszönhető, amely 112 milliót fizetett azért, hogy megszerezze az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldót, továbbá 40-40 milliót adott Joao Cancelóért a Valenciának és Douglas Costáért a Bayern Münchennek. Eközben a bajorok alaposan meghúzták a nadrágszíjat, egyetlen játékosért sem fizettek. Leon Goretzkát ingyen szerezték meg, miközben összesen 81,5 millió értékben adtak el játékosokat, így a klub jelentős profittal zárta az átigazolási időszakot.
A második legtöbbet költő klubnak a francia bajnok PSG bizonyult. A párizsiak múlt nyáron trükközni kényszerültek, hogy az európai szövetség (UEFA) pénzügyi szabályainak megfeleljenek, ezért csak kölcsönvették Kylian Mbappét, akiért most fizették ki a fennmaradó 135 millió eurót a Monacónak. A franciákkal világbajnoki címet szerző 19 éves gólzsák így hivatalosan a nyár legdrágább igazolása volt. A képzeletbeli dobogó harmadik fokát a Liverpool csípte el, amely többek közt előbb 60 milliót fizetett a Leipzignek Naby Keita játékjogáért, majd a klub vezetői 62,5 milliót csengettek ki a Romának a brazil kapus Alissonért.
A topbajnokságok közül továbbra is a Premier League a legtőkeerősebb, amit jól mutat, hogy Európa 15 legtöbbet költő csapata közül hat az angol első osztályban játszik, miközben a bajnok Manchester City, a Manchester United és az Arsenal visszafogottabb költekezésének köszönhetően nem fért fel erre a listára.
A csapatok abból a szempontból követték a korábbi trendeket, hogy még mindig a csatárokért fizetik a legnagyobb összegeket, ám az eddigi mellőzöttség után felértékelődött a kapusok értéke. A korábban már említett Alisson után a Chelsea 80 milliót fizetett Kepa Arrizabalagáért a Bilbaónak. Érdekes összehasonlítás, hogy az egész holland első osztály költött ennyit játékosaiért.
A top öt ligát az angol másodosztály követi, majd nem kis meglepésre a szaúdi élvonal következik a maga 120 millió eurójával. Az Al-Nassr csapatát fél éve megvásárló dúsgazdag tulajdonosa az angol élvonalból csemegézett: többek közt a Leicester támadóját, Ahmed Musát, illetve a Watford középpályását Nordin Amrabatot győzte meg arról, hogy érdemes a hercegségben folytatniuk pályafutásukat. Tekintélyes átigazolási díjuk mellé vélhetően busás fizetés is társult.
Az NB I a Transfermarkt adatai szerint a 40. legtöbbet költekező liga a világon a maga 4,1 millió eurójával, a magyar csapatok pedig csak öt játékosért fizettek, a többiek ingyen váltottak klubot. A legdrágább játékos Armin Hodzic volt, akiért magyar szinten rekordértékű 2,4 millió eurót fizetett a Vidi.
1. Premier League 1,42 millárd, 2. Serie A 1,13 milliárd, 3. La Liga 890 millió , 4. Ligue 1 592 millió, 5. Bundesliga 492 millió. .... 40. NB I 4,1 milló. Legtöbbek költő klubok
1. Juventus 256 millió, 2. PSG 185, 3. Liverpool 181, 4. Real Madrid 145, 5. Chelsea 136.
Legdrágább játékosok
1. Kylian Mbappé (PSG - 135 millió), 2. Cristiano Ronaldo (Juventus - 112), 3. Kepa Arrizabalaga (Chelsea - 80 millió), 4. Thomas Lemar (Atlético Madrid - 70), 5. Rijad Mahrez (Manchester City - 67,5)