USA;Kanada;NAFTA;

- Trump nem enged Kanadának

Nem sikerült megállapodni a kitűzött határidőre az Egyesült Államok és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodás tartalmában, ezért a megbeszéléseket szerdán folytatják. 

A washingtoni kormány péntekig akarta tető alá hozni Ottawával az egyezséget, miután hétfőn már sikerült egyetértésre jutnia Mexikóval. A tárgyalások célja, hogy Donald Trump elnök követelésére újrafogalmazzák a 24 évvel ezelőtt hatályba lépett, háromoldalú Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt, a NAFTÁ-t.

A NAFTA lebontotta a három ország közötti vámok és egyéb kereskedelmi akadályok nagy részét, de a Fehér Ház arra panaszkodik, hogy az egyezmény amerikai munkahelyek megszűnéséhez vezetett, hiszen a vállalatok egy része az olcsóbb bérű Mexikóba helyezte át termelő tevékenységét.

A NAFTA-feltételek újratárgyalása nem háromoldalú keretek közt folyt: az amerikaiak külön-külön alkudoztak Mexikóval, illetve Kanadával. A Mexikóval létrejött egyezség egyebek közt kimondja: az előállított autók csak akkor exportálhatók vámmentesen a másik NAFTA-országba, ha azok alkotó részeinek legalább 40, illetve egyes esetekben 45 százalékát olyan NAFTA-országban állítják elő, ahol az autóipari munkások átlagos órabére eléri a 16 dollárt. Ettől Mexikó jelenleg erősen elmarad, vagyis a rendelkezés az amerikai autóipar érdekeit szolgálja.

Hivatalosan meg nem erősített médiaértesülések szerint Kanadával főként három pontban maradtak fenn nézeteltérések. Ottawa először is szeretné megtartani a kereskedelmi viták rendezésének eddigi NAFTA-mechanizmusát, míg az amerikaiak az attól független bírósági utat részesítenék előnyben. Másodsorban Kanada erősen védi tejpiacát az importtal szemben, ragaszkodik a kanadai gazdák érdekeinek képviseletéhez. Harmadrészt pedig az Egyesült Államok tíz éves védelemben kívánná részesíteni a nagy fejlesztési költséggel, élő sejtekben előállított gyógyszereknek a szabadalmi jogát a sokkal olcsóbb generikus készítmények előállításával szemben, míg Kanada csupán nyolc évet tudna elfogadni.

Ahhoz, hogy a tárgyalások pénteken zátonyra futottak, az is hozzájárult, hogy a Toronto Star című kanadai lap megírta: Trump a Bloomberg amerikai hírügynökségnek adott nyilatkozatában azt mondta, hogy egy tapodtat sem fog engedni a kanadaiaknak az Egyesült Államok követeléseiből. Az elnök erről felháborodott Twitter-bejegyzést tett közzé, miszerint valóban mondott ilyet, de ezt a kijelentését „off-the record” jelleggel tette, vagyis nem a nyilvánosságnak szánta. Méltatlankodott a média indiszkréciója miatt, de hozzátette: így most a kanadaiak legalább tudják, mi az ő álláspontja.

„Szeretem Kanadát, de hosszú éveken át hasznot húztak az országunkból” – twitterezte Donald Trump.

Manfred Weber lehet az Európai Néppárt (EPP) listavezetője Angela Merkel kérésére, így várhatóan ő ülhet az Európai Bizottság elnöki székébe.