Botrány botrány hátán: a Svéd Akadémiát tavasszal négy tag hagyta el tiltakozásképpen, az irodalmi Nobel-díjakról döntő grémium létszáma tízre csökkent. Most hárman, Peter Englund, Kjell Espmark és az akadémia korábbi elnöke, Sara Danius jelezték, újra szeretnék folytatni munkájukat, hogy biztosítsák az intézmény jövőjét – írta a Svenska Dagbladet. Klas Östergren író, aki szintén a tavaszi kilépők között volt, egyelőre nem jelezte, hogy visszatérne az akadémia soraiba.
Az akadémia alapszabálya szerint legalább tizenkét tag szükséges ahhoz, hogy határozatképes legyen, így elvben újra lehetőség van arra, hogy októberben kihirdessék, ki kapja az idei irodalmi Nobel-díjat. Ám ez puszta matematika. Korábban az akadémia maradék tagjai már döntöttek arról, hogy a megkopott tekintélyű elismerést idén már senki sem veheti át. Az irodalmi Nobel-díjat 1901 óta adják át, azóta mindössze hétszer fordult elő, hogy erre nem került sor.
Az akadémia válságát egy korábbi tag, a Katarina Frostensen költőnőt körülvevő botrány váltotta ki. Férje, a francia Jean-Claude Arnault az egyik legbefolyásosabb szereplője a svéd kulturális életnek: hét nő állította róla, hogy molesztálta őket. A Svenska Dagbladet korábbi értesülése szerint Victoria koronahercegnő is Arnault áldozata lett. A botrány korrupciós része a költőnőre maradt: Frostenson elhallgatta, hogy résztulajdonosa egy olyan, a férje, Jean-Claude Arnault által vezetett rendezvényközpontnak, amely anyagi támogatást kapott a Svéd Akadémiától.
Mindeközben svéd értelmiségiek létrehozták az Új Akadémiát, hogy legalább egy alternatív irodalmi Nobel-díjra fussa az idén. Egy negyvenhat névből álló szerzői listát hoztak létre, ebből négy alkotót emeltek ki egy vilgméretű online szavazás eredményének a figyelembe vételével.
A japán Murakami Haruki, a kanadai Kim Thuy, a brit Neil Gaiman és guadeloupe-i francia író, Maryse Condé közül egy zsűri fogja meghatározni a győztest (Murakami Haruki, akárcsak Nádas Péter, már évek óta az irodalmi Nobel-díj egyik várományosa). A díjat október 12-én adják ki, és december 10-én adják át. A tervek szerint az Új Akadémia ezek után feloszlatja magát.