Guantanamo;terror;

- Újra feléledhet Amerika horrorbörtöne

A Trump adminisztráció vizsgálja annak lehetőségét, hogy az az iszlám Állam terrorcsoport egyes elfogott tagjait Guantánamóban helyezze el, tudta meg az amerikai NBC televízió.

Információik szerint köztük van a „ The Beatles” két fogságban lévő brit tagja, Alexanda Amon Kotey és El Shafee el-Sheikh is. Az AFP hírügynökség által is átvett NBC értesülés szerint Washingtonban úgy tervezik, hogy a „ nagy értékű” elfogott terroristákat hosszú távra Guantánamóba helyezik át, az információszerzés szempontjából kevésbé értékes, állampolgárságuk szerinti országuk által vissza nem fogadott, Szíriában és Irakban elfogott dzsihádistákat egy iraki börtönbe küldik.

Kotey és El Shafee valóban értékes információkkal rendelkezhet elrabolt, még esetleg életben lévő nyugati foglyok holléte, illetve kivégzett nyugatiak maradványainak megtalálása szempontjából. Ők annak a négytagú, brit akcentusuk miatt The Beatlesként emlegetett  csoportnak, amely megkínozta és nyilvános felvételeken fejezte le nyugati foglyait, zömében újságírókat és segélyszervezetek munkatársait. A csoport legismertebb alakja a szintén londoni Dzsihád Johny volt. Ővele 2015-ben, Rakka ostromakor egy dróntámadás végzett, Koteyt és El Shafeet az amerikaik által is támogatott Szíriai Demokratikus Erők (SDF) kurd vezetésű szír fegyveres koalíció fogta el idén januárban. A SDF átadta a terroristákat az Egyesült Államoknak és a terrorellenes harcban részt vevő koalíciós partnereinek.

A brit csoport számláját több mint két tucat nyilvános lefejezést terheli, köztük három amerikaié: a 2013-ban lefejezett segélymunkás, Peter Kassigé, a 2014-ben szintén lefejezett James Foley és Steven Sotloff újságíróké. De ők szerepeltek két brit és egy japán fogoly kivégzését bemutató filmen is. Ezen túlmenően hatékonyan toboroztak új harcosokat nyugati országokból.

Guantánamóba küldésük azonban jelentős változást hozna a sokat bírált amerikai fogolytábor életében és egyben az amerikai politikában is. A kubai földön lévő amerikai katonai támaszpont, amelyet a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta használ veszélyes terroristák gyűjtőhelyeként Washington Barack Obama egyik kudarca volt. Bár Obama 2009. január 22-én elrendelte a börtön felszámolását is, ez nem sikerült neki, a kongresszus rendre elgáncsolta ebbéli törekvését. Igaz, 2008 után nem küldtek újabb foglyokat oda. A táborban egykoron 780 fogoly is volt, jelenleg 40 személyt tartanak itt fogva, legtöbbjük a 2001. 11. 11-ért felelős al-Kaida tagja.

A Pentagon szóvivője, Sarah Higgins, az NBC értesülésre egyelőre annyit közölt, senkit nem nevesítettek ilyen transzferre, Guantanamo egy opció a terroristák hosszú távú fogvatartására, mint ahogy a külföldi partnereknek való átadás is az.

Olekszander Zaharcsenkó egy kávézóban ült, amikor a detonáció történt. Az oroszbarát szakadárok vezérével pokolgép végezhetett. Moszkva máris Kijevet vádolja a gyilkossággal, az ukrán fél az orosz titkosszolgálatokra mutogat.