Argentína mielőbb szeretné megkapni a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) a korábban beígért 50 milliárd dolláros hitelt. Az államfő szerint erre van szükség a befektetői bizalom mielőbbi helyreállításához. Mauricio Macri azt mondta, csak így lehet elkerülni, hogy eluralkodjon a teljes bizonytalanság.
A latin-amerikai ország pénze, a peso csak az idén már több mint 30 százalékot vesztett értékéből a dollárral szemben. Az infláció az egyik legmagasabb az egész világgazdaságban. Hasonló helyzetbe került Törökország és Brazília is, de Argentináé még ezekhez viszonyítva is sokkal rosszabb. Pedig az argentinoknak már voltak nagyon rossz tapasztalataik. Az állam 2001-ben már csődbe ment, és akkor is a Valutaalap segítségére szorult. Ez gyakorlatilag annyit jelentett, hogy elvesztette pénzügyi önállóságát, és az IMF lényegébe gyámsága alá vonta a gazdaságot, mert megpróbálta stabilizálni. Néhány év alatt ez sikerült is, olyannyira, hogy a 2008-as világválság nem is érintette nagyon negatívan az országot.
Az argentin vezetés májusban elvi megállapodást kötött a hitelről a Valutaalappal. Ismét felrémlett ugyanis a csőd veszélye, annyi adóssága lett az államnak. A piacok attól tartottak, hogy nem jutnak a tartozásokhoz. Macri elnök azonban akkor kilátásba helyezte, hogy nem is hívják le a pénzt, mert anélkül is képesek életet lehelni a gazdaságba. Ez a remény mostanra semmissé vált. Az argentin pénzügyi vezetésnek komoly kamatemelésekkel sem sikerült megállítania az egyre nagyobb inflációt és a peso folyamatos leértékelődését.
A Valutaalap igazgatója közölte, hogy kész megerősíteni az Argentínával korábban kötött megállapodást és hajlandók a kölcsön átütemezésére is. Christine Lagarde azt mondta, támogatja a buenos airesi vezetés válságkezelő intézkedéseit. Ugyanakkor kifejtette, hogy a maga részéről továbbra is bízik az argentin kormányban. Szerinte a mostani lépések nyomán sikerülhet stabilizálni a helyzetet.