Bioritmus;vérnyomás;

Illusztráció: Pexels

- Ezért magasabb a vérnyomás az orvosnál, mint otthon

Gyakori, hogy az orvosi rendelőben soha nem látott magasságokba emelkedik a vérnyomásunk. Ennek okáról, és az úgynevezett fehérköpeny-szindrómáról dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája beszélt.

Az orvosi rendelőben mért magasabb vérnyomásértékek oka lehet az úgynevezett fehérköpeny-szindróma, ami azt jelenti, hogy a beteg vérnyomása az orvosok, a rendelő miatt érzett stressz miatt megemelkedik. Ez ráadásul ördögi körként is működhet, hiszen akinél egyszer előfordult már ez a jelenség, legközelebb már szorongva lép be a rendelőbe, tehát már magasabb az érték. Ezzel a diagnózissal azonban óvatosan kell bánni: csak akkor szabad kimondani, ha az otthoni vérnyomásértékek igazoltan a normál tartományban vannak – mondta a szakember.

„Aki otthon – akár rendszeresen – méri a vérnyomását, számos tényezővel nem számolhat. Elsősorban azzal, hogy a vérnyomás gyakran csak időszakosan emelkedik meg, tehát lehet, hogy éppen a mérés pillanatában normális, máskor viszont kiugrások tapasztalhatók. Az is előfordulhat, hogy éjszaka magasabbak a vérnyomásértékek, amiről természetesen a nappali egy-két mérés nem tájékoztat.”

Ha valaki már gyógyszert szed a magas vérnyomására, annak hatását sem lehet kizárólag egyetlen, nyugalmi méréssel kontrollálni. A fehérköpeny-szindróma hatásait természetesen szintén bele kell számítani, ezért a minél pontosabb eredmények érdekében az esetek többségében fontos lehet a 24 órás vérnyomásmérés, az úgynevezett ABPM. Ezzel a vizsgálattal kideríthető, milyenek a vérnyomásértékek a munkahelyen, az egyes napszakokban, fizikai aktivitás és alvás közben – mondta dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája. Ez egy fájdalommentes vizsgálat: a páciens karjára 24 órára elhelyeznek egy vérnyomásmérőt, amelyet összekötnek egy kis övtáska méretű eszközzel. A műszer 15-30 percenként rögzíti a mért adatokat, amelyeket aztán számítógép segítségével elemezni lehet és kiderülhet akár az álcázott hipertónia is. 

Illusztráció: AFP

A magas vérnyomással kapcsolatban még mindig él az a tévhit, hogy mivel jellemzően nem okoz zavaró tünetet, nem is igényel kezelést. Sokan csak a következményes problémák, megbetegedések miatt fordulnak orvoshoz, holott a kezeletlen magas vérnyomás alattomosan károsíthatja a szívet, az agyat, a vesét, a szemet, a végtagok keringését, a férfiaknál erektilis diszfunkciót, a nőknél terhességi szövődményeket okozhat.

Európai kutatók holdpor-szimulánsok felhasználásával azon dolgoznak, hogy előbb-utóbb házakat lehessen építeni a Holdon.