;

Namíbia;népirtási per;

Nama és herero törzsfőnökök állnak őseik maradványai mellett 2018. augusztus 29-én, a berlini Frenzosische Dómban

- Népirtás: Németország csontokat küld az afrikai törzseknek, pénzt nem

Több mint százezer embert végeztetett ki a Német Császárság a 20. századi eleji felkelések után Dél-nyugat-Afrikában. A nama és hererő törzs leszármazottai anyagi kárpótlást is várnak, a berlini kabinet szerint alaptalanul.Több mint százezer embert végeztetett ki a Német Császárság a 20. századi eleji felkelések után Dél-Nyugat Afrikában. A nama és hererő törzs leszármazottai kárpótlást várnak, a berlini kabinet szerint alaptalanul.

Ünnepélyesen visszaszolgáltatták szerdán Berlinben a német csapatok által a 20. század elején az egykori délnyugat-afrikai gyarmaton, a jelenlegi Namíbia területén elkövetett népirtás 27 áldozatának Németországban őrzött földi maradványait a namíbiai kormány képviselőinek, írja az MTI. 

A koponyacsontokat és egyéb maradványokat egy belvárosi evangélikus templomban tartott ünnepi istentisztelet keretében adták át. Michelle Müntefering, a külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős államminisztere a kormány nevében bocsánatot kért a hererók és namák elleni vérengzésekben legyilkolt áldozatok haláláért.

Katrina Hanse-Himarwa namíbiai kulturális miniszter megköszönte a gesztust, és kifejezte reményét, hogy a német szövetségi kormány a legmagasabb szinten, hivatalosan is bocsánatot kér a népirtásért. A namíbiai miniszter német hírportálok beszámolói szerint hangsúlyozta, hogy a két országnak sok kérdést kell még tisztáznia a közös múltat, jelent és jövőt illetően.

A berlini és a windhoeki vezetés 2014 óta tárgyal a herero és nama törzs elleni népirtás ügyének feldolgozásáról. A német kormány 2015 óta hivatalosan népirtásnak minősíti a vérengzéseket, és képviselői már több alkalommal bocsánatot kértek a történtekért.

 Berlin álláspontja szerint a népirtás elismeréséből és a bocsánatkérésből nem következik, hogy Németország pénzügyi kárpótlással tartozik Namíbiának. A hererók és namák képviselői elégedetlenek a megbékélési folyamattal, és egy New York-i bíróságon kárpótlási pert indítottak Németország ellen.

A mai Namíbia területén 1904 és 1908 között voltak felkelések a gyarmatosító németek ellen.

A Német Császárság csapatai elfojtották a lázongásokat, a nagyjából 100 ezer fős herero törzsből alig 10 ezer embert hagytak életben, a nama törzset és több más kisebb népcsoportot pedig csaknem teljesen kiirtották.

Egy bírósági ítélet is megerősítette: a titkosszolgálat központjában gyanús körülmények között tartott házkutatás törvénytelen volt. Ráadásként igen komoly károkat is okozhatott a szolgálatnak - és komoly előnyt Oroszországnak.