Tudomány;agyműködés;halogatás;

Illusztráció: Pexels

- Tudományos magyarázata van, miért halogatunk

Két agyi terület felelős a halogatásért – állapította meg egy német kutatócsoport, amely azt vizsgálta, mi állhat annak hátterében, hogy tologatjuk későbbre a teendőinket.

A bochumi Ruhr Egyetem szakértői 264 nőt és férfit MRI segítségével vizsgáltak. Elemezték az egyes agyi területek méretét és működési hálózatukat. Emellett minden résztvevő kitöltött egy kérdőívet, amely a tevékenységeik feletti kontroll képességét vizsgálta. A szakértők arra jutottak, hogy azoknál, akik kevésbé képesek kontrollálni tevékenységeiket, nagyobb az amigdala mérete, ráadásul kevésbé volt hangsúlyos az amigdala és az úgynevezett dorzális ACC közötti kapcsolat - írta az Érdekes Világ.

Az amigdala feladata, hogy megítélje a szituációt, annak kimenetelét, és figyelmeztesse az egyént a cselekvés esetleges negatív következményeire. A dorzális ACC információt gyűjt a cselekvés esetleges kimeneteléről, és el is nyomja az egymással “versengő” cselekedeteket és érzelmeket, hogy a kiválasztott tett sikeresen végrehajtható legyen.

“A nagyobb térfogatú amigdalával rendelkezők jobban tartanak tetteik negatív következményeitől, ezért hezitálnak és halogatnak dolgokat. Az amigdala és a dorzális ACC közötti, alacsonyan funkcionáló kapcsolat tovább növeli ezt a hatást”– mondta Erhan Genc kutató.

A kutatócsoport szerint bár a tettek egyéni kontrollálásának jelentős hatása van a személyes és professzionális sikerekre, a mentális és fizikai egészségre, ennek idegtudományi alapjai egyelőre igen kevéssé ismertek. A tudósok a Psychological Science című lapban mutatták be eredményeiket.

Az egészségesebb élet érdekében az országok olyan táplálkozási irányelveket dolgoztak ki, amelyek alkalmazkodnak a lakosság szokásaihoz és lehetőségeihez.