oktatás;menekültek;CEU;

- Nem tanulhatnak menekültek a CEU-n

Az országban törvényesen tartózkodó menedékkérők is áldozatai a kormány bevándorlási különadójának, a CEU felfüggeszteni kénytelen nekik szóló programját. A résztvevők többek közt angolul tanultak, vagy hazájukban félbeszakadt tanulmányaik folytatásában kaptak segítséget.

Összesen 55, törvényesen Magyarországon tartózkodó menekült diák nem kezdheti meg szeptembertől tanulmányait a budapesti Közép-európai Egyetemen (CEU) a kormány bevándorlási különadója miatt – közölte a Népszava érdeklődésére az egyetem. A CEU kedd délután bejelentette be: kénytelenek voltak felfüggeszteni a regisztrált menekülteknek és menedékjogot kérőknek meghirdetett OLIve oktatási programjaikat, valamint a közép- és dél-európai migrációs politika kutatására meghirdetett, EU által finanszírozott Marie Curie ösztöndíjat.

A CEU a bevándorlási különadóról szóló, augusztus 24-én életbe lépett magyar jogszabályi rendelkezések miatt kényszerült erre a lépésre, az egyetem adótanácsadói szerint ugyanis lehetséges, hogy a törvény értelmében az egyetemnek 25 százalékos különadót kellene fizetnie a programok után.

„Amíg a törvényi és adózási feltételek nem tisztázódnak, a CEU felfüggeszti a programokat”

– írták, hangsúlyozva: az OLIve programok kizárólag a Magyarország területén törvényesen tartózkodó személyeknek biztosítottak oktatást. Hozzátették: büszkék a programban végzett munkára, és az európai menekült és migrációs folyamatok terén végzett kutatásaikra, és mindent megtesznek, hogy ezt a munkát a jövőben is folytathassák.

Az OLIve program keretében a diákok több hetes kurzusokon vehettek részt minden hétvégén, ahol elsősorban angol nyelvre oktatták őket. De tanulhattak önéletrajzírást, hallgathattak előadásokat az emberi jogokról is, valamint segítették őket abban is, hogy a hazájukban félbeszakadt tanulmányaikat európai intézményekben folytathassák. A tanfolyam ingyenesen zajlott, az oktatók is önkéntes munkában tanítottak.

A bevándorlási különadó bevezetéséről azért döntött a kormány, mert álláspontjuk szerint a magyar költségvetésnek sokba kerül, hogy „az országnak folyamatosan védekeznie kell az illegális migráció és annak következményei ellen”. A bevándorlási különadót azoknak a szervezeteknek kell megfizetniük, akik „az illegális migrációt segítik”. Hogy pontosan melyek ezek a szervezetek, illetve mit jelent pontosan „az illegális migráció segítése”, nem tudni.

A miniszterelnök kedden találkozik a városban a populista-jobboldali Liga olasz kormánypárt vezetőjével Matteo Salvini belügyminiszterrel. Több mint 4700-an jelezték, utcára vonulnak kettejük politikája ellen.