Roskadásig tömött sárga kukák várakoztak heteken át a 17. kerületi Nemesbükk utcában; a máskor rendszeres szelektív szállítás leállt, és csak augusztus 27-én indult újra – mesélte a Népszavának az utcában lakó Judit. Ugyanígy jártak a közelben élő Katalinék is, akik jobb híján maguk cipelték a szemetet egy szelektív lerakóba.
Hasonló a helyzet Kispest és Pestszentlőrinc egyes utcáin; volt ahol egész augusztusban nem jött a szelektív gyűjtőkocsi. Az ittlakunk.hu szerint a XVIII. kerületben már július óta jelent visszatérő problémát, hogy a kukások – vagy hivatalosan: hulladékrakodók – nem, vagy nem időben viszik el a kék és sárga tartályokat.
Az állandósuló csúszásokról az érintett Fővárosi Közterület-Fenntartó Nonprofit Zrt.-t kérdeztük; a probléma súlyát mutatja, hogy a vállalat ügyfélszolgálati vonalán az automata hang kapcsolás nélkül is a szelektív hulladékszállítás elmaradásáról beszél, és az ügyfelek megértését kéri. A probléma több ezer címet érinthet, a társaság korábbi közlése szerint Pesten és Budán tíz fővárosi kerületben akadozik a szolgáltatás.
Mint a cégtől megtudtuk, a kimaradások oka banális: nincs elég ember, aki elszállítaná a szemetet.
– írta kérdésünkre Horváth László, az FKF Zrt. sajtószóvivője. Az RTL Klub Híradója az FKF-től úgy értesült, hogy több mint száz betöltetlen álláshelyük van, és a hulladékrakodó munkakörben sincs elég alkalmazott.
Tele a kuka, ha üres a zseb
A munkaerőhiány az alacsony bérekkel is magyarázható. Az FKF-es rakodómunkások díjazása változó, információink szerint bruttó 1100- 1300 forint körül mozgó órabérüket különböző pótlékok és teljesítményösztönző tételek is emelhetik, de úgy tudjuk, jó hónapnak számít az, ha egy rakodó bruttó 250 ezer forintot (gyermekek után járó adókedvezmény nélkül nettó 166 ezret) keres.
Pedig a vállalat tavaly átlagosan 6,4 százalékos béremelésről is döntött, a legmagasabb, 8,5 százalékos emelés pedig éppen a bruttó 200 ezer forint alatt kereső dolgozókat érintette (A Világgazdaság 2017 áprilisi cikkében még 180-190 ezres bruttó, vagyis 120 ezres nettó havi alapbérről írt).
A bérekről megkérdeztük az FKF-et: a vállalat szerint a kukások keresete „túlmunkával együtt akár elérheti a bruttó 300 000 forintot", amihez cafeteriaelemek is társulnak. Ez azonban még mindig csak nettó kétszázezer forint, ha a dolgozó adókedvezmények nélkül kapja meg bérét.
A fenti tételekhez képest kiugróan magasnak látszanak az FKF vezetői fizetései: a vállalat részletes, pozícióhoz kötött adatokat ugyan nem közöl honlapján, de a közérdekű adatok rovatban azért tömbszerűen, átlagolva feltüntetik az FKF alkalmazottainak 2018. II. negyedévi létszámát és bérezését.
Az FKF további 2665 dolgozója ugyanilyen átlagolás szerint havi bruttó 395 ezer forintot kap – csak hogy ez egy tételben tartalmazza a szellemi és fizikai munkaerő, a diplomával és általános iskolai végzettséggel felvett alkalmazottak bérét.