;

Orbán Viktor;Olaszország;Matteo Salvini;

- Össztűzben Salvini, de ő kiáll Orbán mellett

Az olasz belügyminiszter a Twitteren dicsérte a magyar kormány eredményeit. Eközben az Öt Csillag Mozgalom vezető politikusa arról beszélt: az olasz kormány semmiképp sem Orbán vagy a mindent blokkoló visegrádi államok oldalán áll.

Kedden délután Milánóban találkozik egymással Orbán Viktor magyar kormányfő és Matteo Salvini olasz belügyminiszter, a kormányzó Liga főtitkára. A megbeszélés híre komoly bírálatokat váltott ki Olaszországban, maga a belügyminiszter viszont úgy tűnik, lelkendezve várja az eseményt.

Kedden egy Twitter bejegyzésében Salvini arról írt, hogy Magyarországon öt százalék alatt van a munkanélküliség, az egykulcsos adó a cégeknek kilenc százalékos és 15 százalékos a lakosoknak, a migráció ellenőrzés alatt áll és 4 százalékkal emelkedett a gazdaság teljesítménye. A politikus szerint azért bírálják őt, hogy megvédjék a korlátok nélküli bevándorlást.

Salvini korábban az MTI összefoglalója szerint az Il Messaggero napilapnak azt mondta, „Orbán olyan Európát akar, amely ellenőrzi és védi külső határait. Ez a mi végső célunk”.

Kijelentette, hogy Orbán Viktorral nem a menedékkérők áthelyezéséről vagy szétosztásáról akar egyeztetni, hanem arról, miként lehetne biztonságosan azonosítani a migránsokat az észak-afrikai kikötőkben, hogy útra se keljenek Európába azok, akik nem jogosultak a menekültstátusra.

Hozzátette: ha Angela Merkel keresné fel, vele is találkozna, és Orbán Viktor országvezető, pártja az Európai Néppárt tagja. Orbán

„nem olyan csúnya és rossz euroszkeptikus, mint Salvini vagy Le Pen”– jegyezte meg ironikusan Salvini.

„Ha nincs szolidaritás, ne legyen EU-támogatás”

A találkozó híre az utóbbi napokban heves kritikákat váltott ki Olaszországban. Mint az MTI korábban megírta, a balközép Demokrata Párt (PD) tüntetést hirdetett Milánóban Salvini, Orbán, illetve az általuk képviselt „egoista és szögesdrótos” Európa ellen. A tiltakozás helyszíne a milánói prefektúrához közeli Babila tér lesz. „Salvini és Orbán a gyűlölet és a megosztottság Európájának vezetői, Visegrádi Uniót akarnak létrehozni Olaszországgal” – nyilatkozta Emanuele Fiano, a PD képviselője.

Orbán Viktor Milánóban. Balról Rogán Antal kabinetfőnök, jobbról Csiszár Jenő, milánói főkonzul
„Falak nélküli Európa” címmel hirdettek tüntetést kedden délután 5 órára Milánóba. A hvg.hu azt írja, a tiltakozásról a Facebookon közölték, hogy a Piazza San Babilán fogják tartani, néhány utcára az Orbán–Salvini-találkozónak helyet adó prefektúra épületétől. Az esemény leírása szerint a szervezők nem osztják a szuverén és nacionalista Európa gondolatát, amelyet Orbán és Salvini és képviselnek, a tüntetéssel pedig a szolidaritás és a befogadás értékeire akarják emlékeztetni a két politikust. A tüntetés oldalán eddig több mint 4500-an jelezték, hogy részt vesznek rajta, és több mint 17 ezren érdeklődtek iránta.

Az Öt Csillag Mozgalom (M5S), a másik olasz kormánypárt parlamenti frakcióvezetőinek szombati közleményében leszögezte, hogy Salvini és Orbán megbeszélése csak és kizárólag politikai eszmecsere és nem intézményes vagy kormánytalálkozónak számít. Az M5S szenátusi és képviselőházi frakcióvezetője közös nyilatkozata hangsúlyozta: „azoknak az országoknak, amelyek nem csatlakoznak a menekültek áthelyezésekhez, és mindazoknak, akik válaszra sem méltatják Olaszország segélykérelmét, véleményünk szerint nem kellene több európai forrásban részesülnie. És ezen országok között jelenleg Magyarország is szerepel”.

Most az Azonnalinak Stefano Patuanelli, az olasz Öt Csillag Mozgalom szenátusi frakcióvezetője azt mondta: a menekülteket nem lehet egyszerűen elutasítani, ha joguk van ide jönni, és a határfalakat tehát nem tartja jó megoldásnak, a Fidesz által ellenzett menekültkvótákat viszont annál inkább.

Azt mondta: a jelenlegi helyzetben, amikor az EU tagállamai között feszültségek érezhetőek a migrációs kérdést illetően, fontos hangsúlyozni, éppen akár Orbán látogatásakor is, hogy

„az olasz kormány egyértelműen kiáll a kvóták mellett. Olaszország a menekültkvótát elfogadja. Nem Olaszország feladata az összes Európába érkező menekült befogadása, azért fogunk harcolni, hogy a menekülteket valamennyi európai uniós tagállam között elosszák. Eddig csak a mi vállunkat terhelte e felelősség, de amióta új kormány van Rómában, a dolgok igen gyorsan változnak.”

Hozzátette, hogy ezentúl a menekültekkel az egész Európai Uniónak foglalkoznia kell, e tekintetben „az olasz kormány semmiképp sem Orbán vagy a mindent blokkoló visegrádi államok oldalán áll”. Ha az EU továbbra se cselekszik és egyes államok továbbra is blokkolnak mindent, akkor Olaszország kénytelen lesz egyes tagállamokkal különmegállapodásokra jutni – jelentette ki.

Patuanelli arról is beszélt, hogy a visegrádi államok álláspontja világos, teljesen nemet mondanak a menekültek átvételére. Azt mondta, hogy az EU eddig ezt tűrte, szerintük viszont itt az ideje szintet lépni e blokád feloldásában.

„Ha nincs szolidaritás, ne legyen EU-támogatás se!”– jelentette ki a politikus.

Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom elnöke, kormányfő-helyettes épp ezért szorgalmazza, hogy azon kelet-európai államok, amelyek megtagadják a menekültek átvételét, az EU-s alapokból se részesüljenek támogatásban – fűzte hozzá.

Arra a felvetésre, hogy az Öt Csillag Mozgalmat általában populistának szokás leírni, hasonlóan Orbán Viktor Fideszéhez, Patuanelli közölte:

„nem látok közös pontot a mi etikai alapvetésű, szociális populizmusunk és a Fidesz szuverenista, neokonzervatív populizmusa között. Persze mindig készek vagyunk a nyílt párbeszédre. Ennek eredményeként jött létre amúgy a Conte-kormány is, ahol a Fideszhez hasonló Ligával dolgozunk együtt. Ez azonban egy nagyon nehézkes út.”

EP-elnök: Salvini vegye rá Orbánt a dublini reform elfogadására

Az Európai Parlament (EP) elnöke a La7 olasz televíziónak azt mondta, reméli, hogy Salvini meggyőzi Orbánt a dublini rendszer reformjának szükségességéről. Hozzátette: a Diciotti nevű hajó este is bizonyította, hogy az európai uniós tagállamoknak el kell fogadniuk a menekültügyet uniós szinten szabályozó dublini megállapodás reformját.

A Diciotti „mindenki veresége” – mondta, arra utalva, hogy a hajó fedélzetén Olaszországba érkezett migránsok áthelyezésének kérdése ismét mekkora feszültséget teremtett a tagállamok között. Ez nem következett volna be, ha tagállamok elfogadják a dublini reformot – vélekedett. Reméli, hogy a kelet-európai országok változtatnak álláspontjukon a hasonló esetek elkerülésére.

Az Olasz Testvérek (FdI) jobboldali parlamenti párt korábban üdvözölte Matteo Salvini és Orbán Viktor találkozóját. Az FdI parlamenti frakcióvezetői együttesen hangsúlyozták, hogy a Ligával osztják a magyar miniszterelnök iránti barátságot és politikájának tiszteletét. Az FdI közleménye szerint a Giuseppe Conte vezette olasz kormánynak tisztáznia kellene, hogy helyet ad-e az M5S „félrebeszélő” kijelentéseinek. A jobbközép Hajrá Olaszország (FI) szerint az M5S elhatárolódása a kormánypártok egyre határozottabb megosztottságára utal és azt bizonyítja, hogy a római kormány migrációs politikája egyáltalán nem olyan egységes.

Csaknem 300 ezer katona, 36 ezer harckocsi és páncélozott harci jármű, több mint ezer repülő és helikopter, valamint az Északi és a Csendes-óceáni Flotta vesz majd részt a manőverekben.