Bene Márton, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontjának (MTA TK) munkatársa csütörtökön beperelte a Figyelő kiadóját, mert a hetilap valótlanságokat állított a tudományos teljesítményéről – közölte a Magyar Helsinki Bizottság.
Mint írják, Bene éppen a születésnapján, június 19-én értesült arról, hogy a kormányközeli Figyelő hetilap online változatában a Bevándorlás, homoszexuálisok jogai és gendertudomány – ezek foglalkoztatják leginkább az MTA munkatársait című összeállításban nevesítve lett. A cikk azt állította:
Az írás szerint az MTA kutatóintézeteiben dolgozó, tudományos fokozattal rendelkező szakemberek tiltakoznak az ellen, hogy a kormánynak és rajta keresztül a közvéleménynek nagyobb rálátása lesz a munkájukra.
A közleményben kiemelik, hogy Bene Mártonnal nem kutatási iránya vagy „liberális elfogultsága” miatt volt gondja a Figyelőnek, hanem azért került fel a „kutatói feketelistára”, mert az újság szerint keveset publikál a tudományos eredményeiről. A hetilapcikk tényként rögzítette, hogy a politikatudós legutóbbi tanulmánya 2016-ból származott, úgy állítva be a kutatót, mint aki adófizetői pénzből élve közel két éve semmit csinált.
Hozzátették, hogy az ok nélkül besározott kutató tanulmányairól nem csak az MTMT-ből lehetett volna tudni, mivel nyilvános Researchgate, Academia.edu és Google Scholar profillal is rendelkezik. Mindemellett Bene Márton soha nem tiltakozott az átláthatóság ellen.
Nem egyedi ügy
Mint írják, a tudós Facebookon jelezte a valótlanságra alapított manipulációt, és másnap a rá vonatkozó rész eltűnt a lap portáljáról, de akkor már több internetes honlap átvette a hamis, rágalmazó, őt kutatói méltóságában sértő „értesülést”.
Bene Márton, a Helsinki Bizottság ügyfele most mindezek miatt azt kéri a Fővárosi Törvényszéktől: állapítsa meg, hogy a Figyelő valótlan állításával megsértette a jóhírnévhez fűződő jogát. Azt is szeretné elérni, hogy a bíróság kötelezze a Figyelő kiadóját nyolcszázezer fontos sérelmi díj megfizetésére és a portál címoldalán történő elégtételadásra.